Hashimoto tiroiditli hastalarda serum fetuin-a ve osteoprotegerin düzeyi ile ateroskleroz arasındaki ilişki
The relationship between serum fetuin-a and osteoprotegerine levels and atherosclerosis in patient with hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 508806
  2. Yazar: HAKAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN TABUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hashimoto tiroiditi otoimmün tiroid hastalığıdır. Ateroskleroz, dünyada en sık görülen ölüm nedenidir ve ciddi morbiditeye neden olur. Aterosklerozda arterlerin subintima tabakasında lipidler, karbonhidratlar, fibröz doku, kalsiyum gibi maddelerin lokal birikimlerinin oluşturduğu patolojik bir durum söz konusudur. Hipotiroidi hastalarında LDL kolesterol absorbsiyonun artması, endotel disfonksiyonu, hiperkoagulabilite, diastolik hipertansiyon gibi klasik risk faktörlerinin ateroskleroz riskini arttırabileceği üzerinde durulmasına rağmen artmış riskin mekanizması henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Son yıllarda, aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar için yeni risk faktörleri tanımlanmaktadır. Bunlar; fetüin-A, osteoprotegerin (OPG), vasküler endotelial growht faktör (VEGF), fibroblast growht faktör-23 (FGF-23) ve interlökin-6 (IL-6) dır. Biz bu çalışmamızda hashimoto tiroiditi tanılı hastalarda serum fetüin-A, OPG, VEGF, FGF-23, İL-6 düzey tesbiti ile KİMK, brakial arter dilatasyon ölçümü yaparak sağlıklı populasyona göre ateroskleroz ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Kontrol grubunun medyan yaşı 30.42+9,6 hasta grubunun medyan yaşı ise 31.85+7.13 saptandı. Her iki grupta da 10 erkek 30 kadın çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarında FMD-sonra ölçümleri FMD-önce ölçümlerine göre anlamlı derecede yüksek olup bu fark kontrol grubunda daha belirgindi (p=0,001,p=0,001). KİMK, hashimoto hastalarında kontrol grubuna göre daha fazla saptandı ve bu istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,033). Fetüin-A (p=0,37), OPG (p=0,33), FGF-23 (p=0,35), IL-6 (p=0,69) düzeylerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. VEGF istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p=0,024). Hashimoto hastalarında; fetuin-A, osteoprotegerin, FGF-23 ve interlökin-6 düzeylerini sağlıklı populasyona göre farklı bulamadık Dolayısıyla ölçümü yapılmış olan bu parametreleri ateroskleroz ile ilişkilendirmek mümkün olsa da elimizdeki veriler halen yeterli değildir ve daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Hashimoto thyroiditis is an autoimmune thyroid disease. Atherosclerosis is the most common cause of death in the world and causes severe morbidity. Atherosclerosis is a pathological condition characterized by local accumulation of substances such as lipids, carbohydrates, fibrous tissue and calcium in the subintima layer of arteries. It is thought that classical risk factors such as increased LDL cholesterol absorption, endothelial dsyfunction, hypercoagulability, diastolic hypertension may increase the risk of atherosclerosis in hypothyroid patients on the other hand, the mechanism of the increase in risk has not been fully understood yet. In recent years new risk factors for atherosclerotic cardiovascular diseases have been identified. These new risk factors are; fetuin-a, Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), Fibroblast Growth Factor-23 (FGF-23) and interleukin-6 (IL-6). In present study, we aimed to determine the relation of Hashimoto Thyroiditis with atherosclerosis by measuring serum fetuin-A, osteoprotegerin, VEGF, FGF-23, IL-6 levels, CIMT and brachial artery dilatation in patients with or without hashimoto thyroiditis. The median age of the control group was 30.42 9.6 and patient group was 31.85 7.13. In both groups 10 males and 30 females were present. FMD-after measurements were significantly higher in patients and control groups than FMD-before measurements and it was more pronounced in the control group (p=0,001, p=0,001). CIMT was statistically significantly higher in Hashimoto patient than control group (p=0,033). There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of the levels of fetuin-α (p = 0,37), osteoprotegerine (p = 0,33), FGF-23 (p = 0.35) and IL-6 (p=0.69). VEGF was statistically significant difference (p=0,024). Fetuin-a, osteoprotegerine, FGF-23 and interleukin-6 levels in Hashimoto patients were not different from healthy populations.. Therefore, although it is not possible to correlate these measured parameters with atherosclerosis, the available data are still not sufficient and there is a need for larger studies.