Döner makina elemanlarında dengesisliği etkileyen parametrelerin araştırılması
- Tez No: 50884
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ SU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
III ÖZET Dengeleme, bir eksen etrafında dönen makina elamanlarında düzgün olmayan kütle dağılımından kaynaklanan merkezkaç atalet kuvvetleri ve bunların mometlerinin olumsuz etkilerinin giderilmesi işlemidir. Dengesizlik, belirli devir sayısında dönen makina elamanlarının mil ekseni ile atalet eksenlerinin çakışmamasının bir sonucudur. Makinalarda dengesizlik; dinamik etki sebebiyle yorulma sonucu zayıflama, yataklarda aşın yüklenme harici ses ve titreşimler gibi sonuçlan ortaya çıkarabilmektedirler. Bu çalışmada da, mil üzerinde ikili ve üçlü grublar halinde çalışan pervane disk ve dişli gibi dönen elamanlar üzerinde dengesizlik noktaları belirlenmiştir. Bu elamanlar üzerinde mevcut dengesizliklerin kütlesel, eksenel, radyal ve açısal büyüklüklerinin dengesizliğe veya dengesizlik düzlemlerine etkisi teorik ve deneysel yollarla araştırılmıştır. Deneyler ise 500 kg kapasiteli dengeleme makinasında gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, dengesizliğe sebep olan kütlelerin düzlemlere göre konumunun, eksenel ve radyal yöndeki değişimlerin ve açısal farklılıkların dengesizliği etkileyen parametrelerdir. Ayrıca elamanların dengesizliklerinin denge kalite seviyeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Balancing is the technique of correcting or eliminating unwanted inertia forces and moments which are produced on the machine elements, rotating around one axis, by distributed non-uniform loads. Unbalance is the result of that the axis of the shaft and the center of the mass of the machine elements which are rotating are not coincident. Unbalance on the machines, can cause vibrations which may reach dangerous amplitudes on the bearings by increasing the component stresses and also can cause the parts to fail by fatigue. In this study, the points of unbalance have been determined on the rotating elements such as rotor, disk and gear which are working as double and triple groups on the shaft. The effects of axial, radial and angular positions of unbalance on the elements on the unbalance or unbalance planes have been searched theoretically and experimentally. Experiments have been done on a numerical controlled balancing machine whose capacity is 500 kg. As a result, the locations of masses with respect to the planes, the changes in the direction of axial and radial, and angular differences are the parameters which effect the unbalance. Also balance quality level of unbalanceness of elements is determined.