Sigara bıraktırma polikliniğine başvuran olgularda sigara bırakmanın solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect on pulmonary function and quality of life of smoking cessation in cases of cigarette smoking cessation clinic
- Tez No: 508851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BURAK SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sigara Bıraktırma Polikliniğine Başvuran Olgularda Sigara Bırakmanın Solunum Fonksiyonları ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Sigara kullanımı birçok hastalığa neden olarak gösterilen önemli bir sağlık sorunudur. Başta solunum sistemi olmak üzere birçok organ ve sistemi etkileyerek bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bakımdan sigara bıraktırma polikliniğimize başvuran hastaların sigara bırakmayı takiben yaşam kalitesi ve solunum fonksiyonlarının erken dönemdeki değişimi ve birbiriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Turgut Özal Tıp Merkezi Sigara Bıraktırma polikliniğine ayaktan başvuran 112 sigara bıraktırma hastası dahil edildi. Tüm hastalara sosyodemografik veri formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, SF-36 yüzyüze görüşme tekniği ile uygulandı, spirometrik ölçümleri yapıldı. Bulgular: ilk başvuru ve kontrollerinde SFT parametrelerinde kadın ve erkek cinsiyet arasında ortalamalarda anlamlı fark vardır. Yapılan değerlendirmede sigaranın solunum fonksiyonlarına olan olumsuz etkisi nedeniyle hastaların FEV₁/FVC değerinde %16 oranında ve FEF25-75 değerinde ise %32,7 oranında düşük olarak tesbit edilmiştir. Kontrol SFT parametrelerinde sigara bırakma ile anlamlı artış gözlenemezken yaşam kalitesinde artış anlamlı olarak tesbit edilmiştir. Yaşam kalitesindeki artış solunum fonksiyon parametrelerinde değişimin olmadığı erken dönemde de belirgin olarak saptandı. Kadın ve erkek cinsiyet arasında yaşam kalitesi ortalama değerleri arasında fark yoktur. Sonuç: Sigara bıraktırma hastaların solunum fonksiyonlarında belirgin değişikliğin olmadığı erken dönemde de yaşam kalitesini arttırmaktadır. Daha önceki çalışmalarda sigara bıraktırmanın uzun dönem yaşam kalitesi ve solunum fonksiyonlarına olan etkisi üzerinde durulmaktadır. Bu nedenle solunum fonksiyonlarıyla birlikte yaşam kalitelerinin de değişiminin net olarak ortaya konabilmesi için daha kapsamlı çalışmalar yapılması uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
Assessment of Effects of Smoking Cessation on Lung Function and Quality of Life ın Applicant Cases of the Smoking Cessation Outpatient Clinic Aim: Smoking is a significant health problem as the main cause of many diseases. Smoking negatively affects the many organs especially the respiratory system and affects all these patients quality of life. In this study we aimed to look for the early stages changes in the quality of life and the lung function following the cessation of smoking and to investigate the relationship with each other in the patients that admitted to our smoking cessation outpatient clinic. Material and method: 112 smoking cessation patients that admitted to Turgut Ozal Medical Center Smoking Cessation outpatient clinic were included in this study. Demographic characteristics of the participants, Fagerstrom test for nicotine dependence and SF-36 were taken by face-to-face interviews on their first day and first and third months of smoking cessation days from all patients and spirometric measurements were made. Results: There are significant differences on avarage of first appeals and controls at SFT parameters between male and female genders. The patients' FEV₁/FVC level in proportion of 16% and FEF25-75 level in proportion of 32,7% are established as low levels in our assessment. A revealing increment in SFT control parameters is not observered while increment on life quality is established as meaningful. Increment on life quality is established in early period that doesn't include significant change on respiratory function system. Any difference did not investigated on average value of life quality between male and female genders. Conclusion: At an early stage of smoking cessation that there is no significant change in lung function but the quality of life of the patients increases. In previous studies have focused on long-term effects of smoking cessation on quality of life and respiratory function. Therefore more comprehensive studies can be performed to expose changes clearly on respiratory functions together with life quality.