Ddipper ve non-dipper hastalarda bis monitörizasyonu ile intraoperatif hemodinamik yanıtların karşılaştırılması
Comparision of intraoperative hemodynamic responses in 'dipper' and 'non-dipper' patients; with bis monitoring
  1. Tez No: 508852
  2. Yazar: AYHAN ERTUĞRUL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: 24 saatlik tansiyon-Holter takiplerinde kan basıncında gece %10'dan daha az düşme olduğunda“non-dipper”tansiyon paterni olarak tanımlanmaktadır.“Non-dipper”hastalarda kardiyovasküler risk ve hedef organ hasarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Preoperatif değerlendirmede kan basıncı problemi olmadığı tespit edilen kişilerde bile intraoperatif hipertansif yanıt veya ataklar mortalite ve morbidite açısından risk oluşturmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda“non-dipper”özellikte hastaların anestezi altında iken hemodinamik instabilite bakımından risk grubu olup-olmadıklarını tespit etmek istedik. Materyal ve metod: Elektif cerrahi uygulanacak ASA I-II sınıfı normotansif, preoperatif herhangi bir ilaç kullanmayan 18-64 yaş arası toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif 1 gün önce EKO ve HOLTER monitörizasyonu sonucunda tespit edilen“dipper”özelliklere sahip 30 hasta (Grup I),“non-dipper”özelliklere sahip 30 hasta (Grup II) çalışmaya alındı. Aynı anestezik ajanlar kullanılarak, BİS 40-50 arasında sabit tutuldu. Preoperatif, intraoperatif ve postoperatif hemodinamik parametreler (Sistolik, diyastolik, ortalama kan basınçları, kalp atım hızı, periferik oksijen satürasyonu, end-tidal karbondioksit) kaydedildi. Bulgular: Gruplar demografik özellikler bakımındar benzer bulundu (p>0.05). Tüm ölçüm zamanlarında bakılan hemodinamik parametreler bakımından gruplar arası anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç: ASA I-II grubu hastalarda, çalışmamızda kullandığımız anestezik ajanlar ile“non-dipper”kan basıncı özelliği perioperatif hemodinamik instabilite riski taşımamakta olup, ileri yaşlarda hastalar için olası kardiyovasküler riskler bakımından uyarılmaları dışında herhangi bir klinik bulgu yok iken tanı konulmasının pratikte faydasının olmadığı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objectives: Through the 24 hour observation of Holter blood pressure when there is less than10% drop during the night, it is defined as“non-dipper”blood pressure patern. It has been found that;“non-dipper”patients have a higher cardiovascular risk and target organ damage. In preoperative evaluation, even people with no blood pressure problems, intraoperative hypertensive response and attacks pose a risk in terms of mortality and morbidity. Therefore; in our study, we aim to comfirm if“non-dipper”patients while under anesthesia are whether under the risk of hemodynamic instability or not. Methods: In the study; ASA I-II, elective surgery, normotansif, between 18-64 years, no preoperative medicine usage, total of 60 patients were included. One day before the operation, patients were evaluated and diagnosed with ECO and HOLTER monitoring for“dipper”(n:30, Group I) and“non-dipper”(n:30, Group II) groups. With the usage of same anesthetic agents BIS was kept constant between 40-50. Preoperative, intraoperative and postoperative hemodynamic parameters (systolic, diastolic, mean blood pressures, heart rate, peripheral oxygen saturation, end-tidal CO2) were recorded. Results: In terms of demographic characteristics the groups were found similar (p>0.05). In terms of hemodynamic parameters measurements, at all time, were not significantly different between the groups (p>0.05). Conclusion: In ASA group I-II patients, exposed with the anesthetic agents used in our study and“non-dipper”blood pressure pattern do not pose a risk for perioperative hemodynamic instability. We concluded that there is no practical value of making diagnosis when there isn't any clinical finding, except informing the patients about the cardiovascular risks for later ages.