Sigara bırakmada tedaviye yardımcı yöntemlerin kullanılma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of supportive methods in smoking cessation
- Tez No: 699112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sigara; hipertansiyon, kalp hastalıkları ve koroner arter hastalığı için majör risk faktörü olduğu gibi, erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin %35'inin kadınlarda ise %15 'inin nedenidir. Sigara kadında 14,5 yıl ,erkekte ise 13,2 yıl yaşam süresini kısaltır. Dünya sağlık örgütü sigarayı en önemli önlenebilir hastalık nedeni olarak tanımlamaktadır. Sigara bırakmada kişiler modern yöntemleri, tedaviye yardımcı yöntemleri, modern ve tedaviye yardımcı yöntemleri birlikte kullanarak veya kendi kendilerine bırakabiliyor. Tedaviye yardımcı yöntemler arasında GETAT uygulamaları, biorezonans, elektronik sigara yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından Geleneksel ve Tamamlatıcı Tıp (GETAT) konusunda geliştirilen stratejiler ve raporlar sonrasında birçok ülke GETAT ile ilgili düzenlemeler yapmıştır. Böylelikle GETAT uygulamaları da ülke sağlık politikalarının bir parçası olarak yer almaya başlamıştır. Ülkemizde GETAT uygulamaları 2014 Kasım ayında yayınlanan yönetmelikle birlikte resmi olarak Sağlık Bakanlığı onaylı birim ve ünitelerde sertifikalandırılan yetkili kişilerce uygulanmaya başlamıştır. İlgili yönetmelikte Akupunktur;sigara bırakma sırasında oluşan anksiyete, solunum sisteminin kronik hastalıklarında günlük yaşam kalitesini artırma , Hipnoz; sigara bırakmada, Ozon immun sistemi desteklemek ,gingivit, perionditis Kupa; bağışıklığı güçlendirme de kullanılır, Fitoterapi endikasyon ile sınırlandırılmamıştır. Biz de kullanımı gittikçe artan tedaviye yardımcı yöntemlerin sigara bırakmada kullanılma durumlarını değerlendirmeyi, sigara içen kişilerde sigarayı bırakma ve bırakma yöntemleri açısından farkındalık oluşturmayı, topluma sigarayı bıraktırma konusunda sağlık çalışanlarına yol göstermeyi, GETAT uygulamaları hakkında farkındalık oluşturmayı ve etkinliğin değerlendirilmesini amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde yapılmıştır. Çalışmaya Haziran 2021-Temmuz 2021 ayları arasında Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üstü sigara içen veya hayatının bir döneminde sigara içmiş olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden bireyler dâhil edilmiştir. Polikliniğine 1 ay süre içinde başvuran 18 yaş üstü birey sayısı 900 olup Türkiye sigara içme oranı 18 yaş üstü %34 alınarak %95 güven aralığı ile hesaplanmış olan örneklem büyüklüğü 270 kişi olarak belirlenmiştir .Bireylere sosyodemografik özellikleri, Sigara içme durumları, sigara bırakma tedavisi sırasında kullandıkları yöntemleri ve tedaviye yardımcı yöntemleri kullanma durumları literatürden taradığımız 26 soruluk anket ile yüzyüze uygulanarak değerlendirilmiştir. Araştırma türü gözlemsel, tanımlayıcı, kesitseldir.
Özet (Çeviri)
AIM: Cigarette; hypertension is a major risk factor for heart diseases and coronary artery disease, as well as the cause of 35% of all cancer-related deaths in men and 15% in women. Smoking shortens life expectancy by 14.5 years in women and 13.2 years in men. The World Health Organization defines smoking as the most important preventable cause of disease. In smoking cessation, people can quit smoking by using modern methods, treatment-assisting methods, modern and auxiliary treatment methods together or on their own. GETAT applications, bioresonance, electronic cigarettes are among the methods that help the treatment. After the strategies and reports developed by the World Health Organization (WHO) on Traditional and Complementary Medicine (GETAT), many countries have made regulations regarding GETAT. Thus, GETAT applications have started to take place as a part of the country's health policies. With the regulation published in November 2014, GETAT applications in our country have started to be implemented by authorized persons officially certified in units and units approved by the Ministry of Health. Acupuncture in the relevant regulation; anxiety during smoking cessation, increasing the quality of daily life in chronic diseases of the respiratory system, Hypnosis; in smoking cessation, Ozone to support the immune system, gingivitis, perionditis Kupa; It is also used to strengthen immunity, Phytotherapy is not limited to indication. We also aimed to evaluate the use of treatment-assisting methods in smoking cessation. MATERIAL AND METHODS: Our study was carried out in the Family Medicine Polyclinics of the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. Individuals over the age of 18 who applied to Şişli Hamidiye Etfal Hospital Family Medicine Polyclinics between June 2021 and July 2021 for any reason, or who had smoked at one time in their life and agreed to participate in the study, were included in the study. The number of individuals over the age of 18 who applied to the polyclinic within 1 month was 900, and the sample size was 270 people, which was calculated with a 95% confidence interval by taking the smoking rate of 34% over the age of 18 in Turkey. Methods and use of supportive treatment methods were evaluated by applying face-to-face questionnaire with 26 questions that we scanned from the literature. The type of research is observational, descriptive and cross-sectional.