Emojis in new media rhetoric and their historical antecedents
Yeni medya söyleminde tarihsel öncülleriyle emojiler
  1. Tez No: 508902
  2. Yazar: ÖZLEM HÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojik gelişmeler hayatın her alanında hızla artarken, insanın doğası aynı kalmaktadır. İnsanların davranışları, değişen teknolojiyle birlikte yeniden şekillenir. Elektriğin icadı ile, elektrik sadece yaşam alanlarını aydınlatmak için kullanılmadı, aynı zamanda iletişimi kolaylaştırmak için kullanıldı. Bu değişen davranışlarla uyumlu olarak, günümüzde, dijital iletişimin ortaya çıkmasıyla, iletişim cihazları da değişiklik gösterdi. Temel insan ihtiyaçlarını yeni sistemlere uyarlamak için yeni iletişim araçları icat edildi. İnsanlar birbirleriyle elektronik cihazların ekranları ardından iletişim kuruyor ve bu iletişimlerini emoji ile renklendiriyorlar. Emoji kullanımı iletişim dilinin kullanım şeklini de etkiliyor. Bu durum, emoji yapısının, dil olup olmadığı gibi çeşitli tartışmalara da konu olmasına neden oluyor. Emoji protokolü ve standartlarını belirleyen Unicode, emojinin gerçek bir dil özelliği göstermesini kısıtlamaktadır. Ancak, aynı zamanda bu kısıtlama, emojiyi, başka hiç bir dilin olamayacağı kadar küresel kullanıma eriştirerek, diller üstü bir yapıya evrilmesine de yardımcı olmaktadır. Dil, olup olmadığı tartışmalarının yanı sıra, emoji sıfırdan yaratılmış değildir, Insanların duygularını ve düşüncelerini iletme ihtiyacının bir parçası olarak, geçmiş tüm iletişim deneyimlerinin toplamı olarak ortaya çıkmıştır. Görsel yapısı, kullanıcının bir duygu veya tepkiyi kolayca anlamasına yardımcı olur. Ancak Emoji'yi iyi anlamak için, atalarını da iyi anlamak gerekir.
Özet (Çeviri)
Technological developments are rapidly growing for nearly every area of human life while the nature of human being remains the same. And the behaviors of people have been shaped by these technological changes. With the invention of electricity people were not adapt it for only their living spaces but they also used it to ease their communication. Today, concordantly with these adaptive behaviors, with emerge of the digital communication, the communication devices has also changed. And new communication tools have been invented for adapting the basic human needs into new systems. Individuals are now communicating with each other behind the screens and enjoying emojis to express their emotions. The use of emoji is affected the usage way of the languages, which caused lots of controversial arguments such as if its structure, language like or not. The emoji protocol, Unicode Consortium limits the Emoji to become a true language by itself. However, these restrictions helped the emoji become above languages. It can be accepted as a universal extension which reached global usage that no other language could be. Besides being language like or not, emoji was not come up from ex nihilo, it emerged as a sum up of the all experience of human being to transmit our feelings. The visual structure helps the user understand a feeling or a response easily. To understand emoji well, it is needed to understand its ancestors.