Türkiye'de tablet dergiciliğinin okurların medya kullanım alışkanlıkları üzerindeki etkileri
The effects of tablet magazine publishing on readers' media usage habits in Turkey
  1. Tez No: 628252
  2. Yazar: SERDAR KUZEY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Yeni medya araçlarına dayalı iletişimin hüküm sürdüğü günümüz dünyasında enformasyonun üretim, dağıtım ve tüketim formları da değişmiştir ve çeşitlilik kazanmıştır. Geleneksel gazetecilik pratiklerinin doğrudan etkilendiği bu dönüşüm süreci, yeni ve çarpıcı bir yayıncılık türünü ekosisteme kazandırmıştır. Bu medya ürünlerinin tüketici özneleri olan okurlar da gösterge diline hâkim kullanıcılara dönüşmüştür. Akıllı telefonların ve tablet bilgisayarların yükselişi ile ortaya çıkan tablet yayıncılık,“kâğıt mı, dijital mi”tartışmalarının süregeldiği bir ortamda etki alanını genişletmeye, yeni savunucular ve takipçiler kazanmaya devam etmektedir. Modern bireyin anlık özçekimlere ve emoji'lere evrilen iletişim şekli, kuşkusuz medyadaki değişime dair adaptasyon sürecinin kısa sürmesini sağlamıştır. Yeni tip medya tüketicilerine hitap eden tablet dergiler, multimedya içeriği ve zengin görselliği ile hedeflediği kitlenin medya kullanım alışkanlıkları üzerinde de etkili olmaktadır. iPad devrimi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük ilgiyle karşılanmıştır. Basılı yayınlar geleceğin medyasında ayakta kalabilmek için ardı ardına dijital tarafa geçmiştir. Dergicilik bu süreçte yeni bir form kazanarak etkileşime dayalı bir anlatım yolunu temsil etmeye başlamıştır. Sıradan bir makale duyulara hitap eden bir deneyime dönüşmüştür. Dahası reklamcılık ve pazarlama dünyası da bu yeni oyunda yeni söylemleriyle yerini almıştır. Bu süreçte kimi yayınlar başarılı bir grafik yakalarken kimileri ise var olma savaşını kaybetmiştir. Bir yanda köklü yazılı basın okurluğu, diğer yanda gittikçe dijitalleşen hayatlar durmaktadır. Söz konusu popüler tartışma etrafında şekillenen bu çalışma ile konvansiyonel medya anlatımından tablet yayıncılığa uzanan serüven aktarılmaya çalışılmış, tablet dergiciliğinin tüm yapı taşları detaylıca ele alınmış ve ayrıca bu eksende dönen güncel tartışmalara da yer verilmiştir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen bir saha araştırmasıyla da bireylerin medya kullanım alışkanlıklarının ne denli değiştiğinin gözlemlenmesine ve somut sonuçların ortaya konulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where communication based on new media tools prevails, the forms of production, distribution and consumption in terms of information, have also changed and diversified. This transformation process, in which traditional practices of journalism were also directly affected, brought a fresh and striking publishing genre into the ecosystem. The readers, who are the consumer subjects of these media products, also turned into users who have mastered the semiotic language. Emerging with the rise of smartphones and tablets, tablet publishing continues to increase its influence and gain new supporters and followers in such an environment, in which whether it's“print or digital”are ongoing. Its no doubt that the way of communication of a modern individual evolving into instant selfies and emojis allowed the adaptation process of the change in the media to take a short time. With its multimedia content and rich visuality, tablet magazines, which appeal to most recent types of media consumers, has also effective role on media usage habits of the audience. iPad revolution, as well as all over the world, were met with great interest in Turkey. Printed publications began to move digitally one after another in order to survive in the future's media. During such process, magazine journalism accomplished a brand new form and began to represent a way of expression driven by interactivity. An ordinary article turned into an experience that provokes human senses. Moreover, the world of advertising and marketing took its place in this new game with their new discourses. While some publications got a successful chart, others lost the war of existence in this process. In one hand, there are rooted written publication readers and on the other, lives digitally driven. With this study, which is shaped around the popular discussion in question, the adventure extending from conventional media narration to tablet publishing was tried to be conveyed, all building blocks of tablet magazines were discussed in depth and also current discussions continuous on the matter were included. With a field study conducted in such direction, it was tried to observe how the media usage habits of individuals have changed and to reveal concrete results.