Utilization of mobile icons and emojis in digital design of the 21st century
21. yüzyıl dijital tasarımında mobil ikon ve emojilerin kullanımı
  1. Tez No: 648958
  2. Yazar: TUĞÇE TAŞKAN URCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU ALPASLAN, DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında yeni medya ile birlikte gelişen ve 21. yy iletişiminin görsel dili haline gelmiş“emoji ve ikon”tasarımlarının çıkış noktaları ve bugünkü kullanım şekillleri incelenerek ele alınmıştır. İki boyutlu resim sanatında başlamış olan görsel imge kavramının piktogram, ideogram ve petrogliflerden başlayarak çivi yazısı ve hiyerogliflerle gelişimi anlatılmıştır. Görsel tasarımların tarihsel süreçle bağları ve sanatın etkisiyle evrilmelerinden bahsedilmiştir. Endüstrileşme sonrası, Dadaizm, Pop-Art gibi akımların etkisiyle gelişen tasarımlarda, contrast ve büyük leke kullanımına ek olarak, tasarımların hızlı ve çoğaltılabilir olması da önem kazanmıştır. Bununla birlikte Bauhaus, De Stijl ve De Stijl'den etkilenen Uluslararası Tipografik Stil gibi gelişmelerin getirdiği yalınlığın bugünkü dijital tasarıma etkileri kronolojik olarak aktarılmıştır. Yazının tekdüzeliğine karşı canlı, interaktif ve kolay anlaşılabilir oluşlarıyla tercih edilen ikon ve emojiler günümüzdeki görsel iletişim kültürünün dijital platformlarda gelişmesini sağlamıştır. Kelimelerle zaman harcamak istemeyen 21. yy insanı için sosyal medya kullanımı ile artan ve adeta duyguları temsil eden sembol kullanımı, dijital iletişimin bugünkü gücünü ortaya çıkarmaktadır. Tarihte salt görsellikle konu ya da olay betimlenerek doğrudan aktarım mevcutken, teknolojik gelişmelerle kullanıcı deneyimi ve etkileşimi odaklı tasarlanan dijital ikonlar ile anında ve karşılıklı etkileşim sağlanmaktadır. İkonlar artık kişiselleştirilebilmekte, hareketli ve sesli olarak da kullanılabilmektedir. Geçmişteki semboller güncel versiyonlarıyla bugün dijital ikon tasarımlarında kullanılmaktadır. Ayrıca, işaretlerin evrensel bir dil yaratma düşüncesi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İletişimin adeta kısa bir modeli haline gelen emoji ve ikonların her yaştan kitlenin kullanabileceği kadar basit olmalarının pozitif ve negatif yönleri incelenerek, zamanın çoğunu sanal platformlarda tüketen insanlığın söz konusu ikonlarla olan bağı detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the origin of the“emoji and icon”designs that have developed with the new media and have become the visual language of the 21st century communication together with today's usage patterns are examined. The digital image created at the intersection of art and technology starting from the pictogram, ideogram and petroglyphs has its origins in two-dimensional painting art. In addition, the connection of visual designs with the historical process and their evolution under the influence of art are explained. In designs that developed after the industrialization, with the effect of currents such as Dadaism, Pop-Art, in addition to the use of contrast and large stains, the fast and reproducible designs have gained importance. In addition, the effects of the simplicity brought by developments such as Bauhaus, De Stijl and the International Typographic Style influenced by De Stijl, to today's digital design have been described chronologically. The icons and emojis preferred by their being lively, interactive, and easily understandable features against the monotony of the writing have enabled the visual communication culture to develop in digital platforms. For the 21st century people who do not want to spend time with words, the use of social media and the use of symbols that represent increasing emotions reveal today's power of digital communication. While there is a direct transfer by describing the subject or event with only visuality in history, instant and mutual interaction is provided with digital icons designed based on technological developments and user experience and interaction. Icons can now be customized and can also be used in motion and sound. Symbols from the past are used in digital icon designs with their current versions. In addition, the idea of creating a universal language of signs is discussed in detail. The positive and negative aspects of emoji and icons, which have become a short model of communication, being simple enough for the audience of all ages, have been examined, and the bond of humanity with these icons has been investigated in detail.