Bir sanat pratiği olarak giysi metaforları
Clothing metaphors as an art practice
  1. Tez No: 508910
  2. Yazar: DİLEK TOLUYAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ALTUNÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma konusu olarak, Bir Sanat Pratiği Olarak Giysi Metaforları ele alınmıştır. Giyinmek ve giysinin tarihi kendi içinde birçok açılımı içermektedir. İnsanın niçin giyindiği ve bu giyinme eylemini nasıl gerçekleştirdiği birçok sanatçı tarafından merak ve araştırma konusu olmuştur. Bu konuda ortaya konulan birçok eser, giysiler üzerinden ne kadar çok yönlü okuma yapılabileceğini göstermektedir. Giysiler, maddi nesneler olmakla birlikte aynı zamanda da okunabilen birer metinlerdir. Giysilerimiz aslında bizim hem birey olarak hem tarihsel ve toplumsal olarak bir kültür, topluluk, düşünce ile kurulan diyaloğun harmanlanarak dışavurumudur. Bu tez çalışmasında sanatsal ifade aracı olarak kullanılan giysilerin anlamı üzerinde durulmuş uygulama çalışmalarının çözümlemelerinde ve kavramsal çalışmalarda metaforun kullanım alanı belirlenmeye çalışılmıştır. Dünya üzerindeki bütün toplumların kendi aralarında dış görünümle ilgili kodlandırdıkları işaret dilleri vardır. Uluslar, kendilerine özgü giysi, makyaj ve aksesuarlara sahiptirler ve bunlar etnik kökenlerinin belirleyicisi olan en önemli işaretlerdir. Diğer yandan giysiler dönemlere göre de farklı anlamlar taşımaktadırlar. Her ne kadar modern dünyada bu giysi kodları anlamını yitirse de kullanıldıkları toplumda ve dönemde onlara yeni anlamlar yüklenmektedir. Giysiler ortak giysi kodlarının yanında bireyin kişilik yapısı hakkında ipuçları vermektedir. Giysilerin sadeliği, şıklığı, abartısı, temizliği, ütüsü, markası, özgünlüğü bireyin eğitimi, görgüsü, zevkleri ve psikolojisi gibi konularda birçok bilgi sunmaktadır. Giysiler bu yolla dil işlevi görerek anlam aktarıcılığı yapar ve bilgi akışı sağlarlar.
Özet (Çeviri)
As a subject of research, Clothıng Metaphors As An Art Practice have been dealt with. The history of dressing and wearing includes many expansions in itself. Why do people wear clothes and how he performed this dressing actionhas been a subject of curiosity and research by many artists.Many of the works revealed in this regard are evidence of how versatile reading can be done on clothes.Clothes are texts that can be read at the same time as being material objects.Our clothes are in fact the expression of our inner world both as individuals and both historically and socially. In this thesis study, it was tried to determine the usage area of metaphor in the analyzes of the application studies and the conceptual studies which emphasized the meaning of the clothes used as means of artistic expression. All societies around the world have their own sign language that they code about the external appearance among themselves. Nations have their own clothes, make-up and accessories, and these are the most important signs that determine their ethnic origins.On the other hand, clothes have different meanings compared to the periods. Although these clothing codes have lost their meaning in the modern world, they have a new meaning in society and in the period they used.The clothes give clues about the personality structure of the individual besides the codes of the common clothes.The wardrobe presents a lot of information about the subjects like education, majesty, pleasure, and psychology, such as theft, suppleness, exaggeration, cleanliness, supermarket, brand.In this way, the garments function as a language to convey meaning and provide information flow.