The relationship of screen material with visitor behavior in exhibition spaces
Sergi mekanlarında ekran malzemesinin ziyaretçi davranışı ile ilişkisi
- Tez No: 731450
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Farklı formları ve malzemeleriyle ekran, insan yaşamının ayrılmaz parçası olduğu kadar bir sanat pratiği olarak sergi alanının da parçası olmuştur. Bu çalışmanın amacı, sergi mekanında farklı ekran materyallerini gözlemleyerek, ekran materyallerinin mekan oluşumuna etkisini araştırmak, ve ziyaretçi davranışını dikkat ve etkileşim kapsamında ele alarak ekran materyalleri ile ziyaretçi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Önceki ekran çalışmaları çoğunlukla medya ve sanat alanında yapılmış olup, mimarlık alanında daha az araştırmaya rastlanmıştır. Bu nedenle bu çalışma, sergi mekanlarında ziyaretçi çalışmalarını da içine alarak medya, sanat ve mimarlık perspektiflerini bir araya getiren kapsamlı bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında bir sergi deneyi tasarlanmış olup ve katılımcıların davranış, deneyim ve duygularının değerlendirilmesinde çeşitli araçlar kullanılmıştır. Tanımlanan demografik parametrelere uygun olarak bu çalışmaya toplam 32 katılımcı seçilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, meslek öğesinin ekran tercihleri ile önemli bir ilişki gösterdiğini, ve ekran materyallerinin fiziksel form ve yerleşim açısından sergi mimarisi üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Son olarak, ekran yerleştirmelerinin materyallerinin, sergi mekanlarında ziyaretçi dikkati ve etkileşim sayıları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The screen, with its diverse forms and materials, has been a part of the exhibition space as art practice as well as an integral part of human beings' lives. The purpose of this study is to investigate the impact of the screen materials on space formation through observing different screen materials and explore the relationship between the materials of screens and visitor, by addressing visitor behavior that is divided as attention and interaction in exhibition spaces. Previous studies were mostly elaborated in the field of media and art, and few research was found in the architecture field. Therefore, this study seeks to present a comprehensive approach by gathering media, art, and architecture perspectives together in the visitor studies in the context of exhibition spaces. An exhibition experiment was designed, and different instruments were used in the assessment of the participants' behavior, experience, and feelings. A total of 32 participants were selected based on defined demographic parameters. The findings of this study presented that, the profession item showed a significant correlation with the screen preferences and screen materials have an impact on the architectural layout from visitors' perspective in terms of its physical form and its influence on the layout. Lastly, screen materials have a significant impact on the amount of attention paid as well as on the number of visitor interactions with exhibit objects in exhibition spaces.