Bir sanat pratiği olarak yapısöküm bağlamında videoda yeniden inşa
As a practice of art, construction of video in the context of reconstruction
- Tez No: 546966
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hareketli görüntünün sanat alanında kullanımı fotoğraf ve kameranın gelişimiyle başlamıştır. Günümüz sanatında medya sanatlarının da temel malzemesi olmuştur. Sanata ilişkin kabuller ve önermeleri sorgulayan, alternatif malzeme ve düşünsel yollara giden, izleyiciye de yeni bir rol veren sanatçı, yapıyı bozma ve yeniden üretme ile yeni yaklaşımlar oluşturmuştur. Video sanatının tarihsel olarak gelişimini, belirlenen başlıklar çerçevesinde ele alan bu araştırma, yapısöküm ve yeniden inşa kuramları doğrultusunda değerlendirilmiştir. Burada adı geçen yapısöküm terimi yöntem olarak Derrida'nın tanımları üzerinden şekillenmektedir. Postyapısalcı argümanlar sanat alanında yeni okumaların olmasını sağlamıştır. Yapısöküm ile sanat nesnesinin anlam zinciri kırılmıştır. Derrida köktenci bir bilginin zamanla yeniden okumalarla, gösterilenin başka anlamlar içinde olabileceğini savunur. 1960'lı yılların önemli bir düşünce hareketi olan yapısökümü ve Jean Luc Godard'ın oluşturduğu yeni bir sinema anlayışı bağlamında günümüz video sanatçılarının oluşturduğu sinema diline sahip videolar, deneysel olarak devam eden videolar değerlendirilmiştir. Godard,“Scenario Du film Passion”filminde, sinemanın kavramsal ve imge oluşturma sürecini anlatan arzu ve emek üzerine inşaa edilmiş mizahi bir rüya yapmıştır. Godard 1960 larda, Fransız Yeni Dalga Sinemasının da içinde yer alarak, anlatım tarzı, kamera kullanımı, montajda sıçramalar ve anlatımın sürekliliği ile yoruma açık bir tavır içinde olan yönetmen olarak bilinir. Araştırmanın son bölümünde ise uygulama çalışmalarına yer verilmiştir. Sinema estetiğine sahip videolar ile anlatım dili ve içeriği klasik sinema anlayışından farklı üretilen videolar uygulama bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of the moving image in the field of art began with the development of photography and camera. In contemporary art, it has been also been the basic material of media art. The artist, who questions the assumptions and propositions about art, goes to alternative materials and intellectual ways and gives the audience a new role, has created new approaches to deconstruction and reconstructing the structure. This research, which deals with the historical development of video art within the framework of determined topics, has been evaluated according to the deconstruction and reconstruction theories. The term disassembling is referred by way of the description of Derrida. Post structuralist arguments made new readings in the field of art. The meaning chain of art object is broken with deconstruction. Derrida argues that a fundamentalist knowledge may be in other meanings by re-reading over time. In the context of deconstruction, which was an important thought movement of the 1960s, within the concept of new cinema, created by Jean Luc Godard, videos with the language of cinema created by modern video artists are evaluated with experimental videos. In the film“Scenario Du Film Passion”, Godard made a humorous dream based on desire and labor, which depicts the conceptual and image-making process of cinema. In the 1960s, Godard, one of the director of the French New Wave Cinema, known as a director who is open to interpretation on his narrative style, the use of camera technique, the splashes in scenes and the continuity of expression. In the last part of the study, works are included. The videos with the aesthetics of cinema and the videos whose narrative language and its content are different than the classical cinema concept are presented.