Kaymalı yataklarda yüzey pürüzlülüğünün yağlamaya etkilerinin deneysel analizi
Experimental analysis of the effects of surface roughness on lubrication in thrust bearings
- Tez No: 50895
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAZIL CANBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
III ÖZET Endüstriyel uygulamalarda, eksenel kaymalı yataklara ve hidrostatik -' hidrodinamik prensible çalışan elemanlara sıkça rastlanmaktadır. Hidrolik güç iletim sistemlerinde kullanılan eksenel pistonlu pompaların kritik elemanı olan kayıcı pabuçlar ve dağıtım plakaları aynı prensibe göre tasarlanmaktadır. Bahsedilen sistemlerin çalışma parametreleri, yapılan baza kabuller çerçevesinde teorik olarak bulunabiliyorsa da, gerçeğe en yakın değerlerin deneysel olarak tesbit edilmesi en sağlıklı bilimsel bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, eksenel pistonlu pompaların veriminde etkili olan kayıcı pabuçların, değişik çalışma şartlanndaki perfomansları deneysel olarak araştırılmıştır. Kayıcı pabuçların sistem perfomansmı önemli bir mertebede etkilemesi sebebiyle; bu çalışmada, değişik hidrostatik - hidrodinamik yatak alam ve farklı yüzey pürüzlülüğüne sahip olan pabuçlarda, yüzey pürüzlülüğünün yağlamaya, pabuç ömrüne ve pabuç yüzeyindeki aşınmaya olan etkileri belirlerımiştir. Elde edilen sonuçlara göre, güç kaybına; yüzey pürüzlülüğü, orifiz büyüklüğü, hidrostatik - hidrodinamik yatak alanı, yükleme basıncı ve devir sayışırım etkili olduğu görülmüştür. Pabucun hidrostatik alam büyüklükçe sistemdeki güç kayıplarında azalma görülürken, kullanılan orifis çapı küçüldükçe de güç kayıplarında bir artış olmaktadır. Pabuç sürtünme yüzeyinin pürüzlülük değeri Ra=1.5um. civarında iken en düşük güç kaybı elde edilirken, yüzey pürüzlülüğü bu değerin aranda ve üstünde olduğunda sistemdeki güç kayıplarında artış gözlenmiştir. Sürtünme yüzeyinin yüzey pürüzlülüğüne bağlı olarak hız artışı ile kaçak yağ miktarında bir artış tesbit edilmiş.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Thrust bearing and the elements working in hydrostatic - hydrodynamic principles are encountered frequently in industrial applications. Axial piston pumps are the elements of hydrolic power generating and transmission systems. Slipper pads and port which plates that are the critical elements of this type pumps are designed in the same principles. Although, the operating parameters of the systems mentioned above can be obtained theoretically in the range of same approximations, experimental achievement of the most realistic result is the best scientific method. In this study, the performances of slipper pads which are effective in determining of efficiency of axial piston pumps were investigated experimentally in the various operating conditions, was used. Since slipper pads affect the system performance significantly, for the slipper pads having different hydrostatic-hydrodynamic bearing area and various surface roughness to lubrication, pads life and wear were determined. According to experimental results, it was found that roughness, orifice dimensions, hydrostatic-hydrodynamic bearing area of slipper pad, loading pressure and rotational speed have important effects on the power loss. Power loses in the system decreases with increasing pad hydrostatic area and increases with decreasing orifice diameter. When the pad friction surface roughness value is around 1.5pm. minimum power loss is determined and increase in power loss is obtained with upper and lower values of this surface roughness surface value. Friction surface velocity and amount of leak oil amount increase depending on friction surface roughness value are observed.