The influence of financial crises on the investment behaviour of the European Bank for Reconstruction and Development
Finansal krizlerin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın yatırım davranışlarına etkisi
- Tez No: 508952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin temel amacı, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (AİKB) yatırım davranışlarındaki değişimleri ve bankanın kuruluşunda belirlenmiş olan eski Sosyalist Blok ülkelerinin yeniden yapılandırılması, geçişi ve modernizasyonunu destekleme hedeflerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini araştırmaktır. Bu araştırmanın odak noktası, AİKB'nin kriz öncesi, kriz esnası ve kriz sonrası dönemlerdeki davranışlarını analiz etmektir. Araştırmanın temel görevi, küresel bir kurum olan AİKB'nin kriz durumlarında nasıl davrandığını ve güçlü yanları ile zayıf yönlerini incelemektir. Araştırmanın kapsamı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının kuruluşu olan 1991 yılından 2010 Büyük Durgunluk'un sona ermesine kadardır. Analize konu olan kaynaklar, AİKB'nin yıllardır işleyişinin bir sonucu olarak oluşturulan ve toplanan proje katılımı hakkındaki resmi istatistiklerdir. Son olarak tez, finansal krizlerin ve durgunlukların olumsuz etkilerine rağmen, Banka'nın yatırım pazarında istikrar ve düzeltme işlevlerini kullanarak misyon ve hedeflerini yerine getirmeyi başarıp başaramadığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmada, AİKB'nin uygulamalarının zayıf yönlerini en aza indirgemek ve tehditlerle mücadele etmek için sahip olduğu güçlü yanlarını ve fırsatları sayesinde yaratacağı etkiyi nasıl optimize edebileceğini önermek için VRIO modeli ve TOWS matrisi yardımıyla SWOT analizi kullanılmaktadır. Sunulan argümanlar, incelenen göstergeler ve olgulardan Bankanın küresel finansal krizlerden olumsuz etkilendiği sonucuna varılmış olmakla birlikte AİKB normal yatırım miktarına nispeten hızlı bir şekilde tekrar ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the changes in the European Bank for Reconstruction and Development's (EBRD) investment behavior and whether the Bank could fulfill its objectives to support the reconstruction, transition and modernization of the former Socialist Bloc countries set at its establishment. The focus of this research is analyzing the Bank's behavior in pre-crisis, crisis and post-crisis periods. Its main task is to examine how a global institution like EBRD behaves in situations of crises and what are its strong sides and vulnerabilities. The research covers the period from the Bank's establishment in 1991 until the end of the Great Recession in 2010. The analyzed sources are official statistics about the project involvement which are created and accumulated as a result from the Bank's functioning over the years. Finally, the thesis targets to prove that despite the negative impacts of financial crises and recessions, the Bank manages to adhere its mission and objectives by playing a stabilizing and correcting functions on the investment market. The study uses SWOT analysis, with the help of the VRIO model and TOWS matrix to suggest how EBRD could optimize its impact by using the power of its strengths and opportunities to minimize the weaknesses and fights the threats. From the presented arguments, examined indicators, and phenomena it can be concluded that the Bank was negatively affected by the global financial crises but it was able to restore its usual volume of investment relatively quickly.