Üniversite öğrencilerinin tüketim davranışları analizi: Kocaeli Üniversitesi örneği
Analysis of consumption behaviors of university students: Kocaeli University sample
- Tez No: 508974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanın fiziki, ekonomik ve kültürel yaşamını devam ettirebilmesi, sınırsız olan ihtiyaçlarını karşılamasıyla ilişkilidir. Sınırsız olan bu ihtiyaçların karşılanması ise ekonomik bir faaliyet olan tüketim ile gerçekleşmektedir. Ayrıca GSYİH içinde en büyük pay tüketim harcamalarına aittir. Refah düzeyini arttırmak isteyen bireylerin sınırsız ihtiyaçlarını karşılama istekleri birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tüketim tercihini belirleyen en önemli faktörün gelir olması nedeniyle tüketim-gelir ilişkisinin araştırılması önem arz etmektedir. Kocaeli Üniversitesi Öğrencilerinin Tüketim Davranışlarını konu alan bu çalışmada; ilk olarak tüketim kavramı hakkında teorik bilgiler verilmiş, sonrasında iktisadi, istatistiki ve ekonometrik analizler yapılmıştır. Çalışmada, yüz yüze mülakat tekniği ile yapılan anket çalışması sonucu elde edilen yatay kesit verileri kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı; Kocaeli üniversitesi öğrencilerinin sosyo-ekonomik durumlarını analiz ederek, gelir-harcama ilişkisini test etmektir. İlk olarak, normal tablolar ve çapraz tablolar yapılarak istatistiksel olarak anlamlılık düzeyleri ölçülmüş, daha sonra harcama gruplarının bütçe içerisindeki paylarına bakılarak her bir harcama grubu için en uygun fonksiyonel formlar bulunmuştur. Elde edilen fonksiyonel formlar sonucunda,“Giyim ve Ayakkabı”,“Gıda ve Alkolsüz İçecekler”,“Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar”ve“Ulaştırma”harcamalarının zorunlu harcamalar;“Alkollü İçecekler ve Tütün Ürünleri”,“Sağlık”,“Haberleşme”,“Kültür ve Eğlence”,“Eğitim”ve“Kişisel Bakım”harcamalarının ise lüks harcamalar kategorisine girdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Continuation of human physical, economic and cultural life is related to meeting unlimited needs. Meeting these unlimited needs is achieved through consumption, which is an economic activity Moreover, the biggest part in GDP belong to consumption expenditures. The willingness to meet the unlimited needs of individuals who want to increase the level of welfare will be changed depending on many factors. It is important to investigate the consumption-income relationship because the most important factor determining the consumption preference is income. In this study on the Consumption Behaviors of Kocaeli University Students, initially, theoretical information about the consumption was given and then the economic, statistical and econometric analyzes were carried out. In this study, was used data by survey made with face-to-face interview technique. The goal of this study is to investigate the socio-economic status of university students and to test the relationship between income and expenditure. In the direction of the information obtained by the face-to-face interview technique, firstly normal tables and cross tables were made and statistical significance levels were measured. Compulsory expenditures for“Clothing and Footwear”,“Food and Non-Alcoholic Beverages”,“Housing, Water, Electricity, Gas and Other Fuels”and“Transportation”;“Alcoholic Beverages and Tobacco Products”,“Health, Communication”,“Culture and Entertainment”,“Education”and“Personal Care expenditures”are classified as luxury spending.