Suriyeli sığınmacı evli kadınlara ve Türkiye'deki evli kadınlara yönelik erkek şiddeti: Kilis örneği
Male violence to Syrian refugees married women and Turkish married women: Kilis sample
- Tez No: 509000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
“ABD'de her 15 saniyede bir kadın, genellikle eşi ya da erkek arkadaşı tarafından dövülmektedir, İspanya'da 2000 yılında her beş günde bir kadın, eşi ya da erkek arkadaşı tarafından öldürülmüştür, Zambiya'da haftada beş kadın, eşi ya da erkek arkadaşı tarafından öldürüldüğü bilinmektedir”(http://bianet.org/bianet/kadin/30543-af-orgutu-kadina-yonelik-siddet-sayaci). Kadına yönelik şiddet sadece ülkemize özgü bir hak ihlali değildir. Tüm Dünya'da kadına yönelik şiddet yaygındır. Kadına yönelik şiddet geçmişten günümüze ataerkil dünyada eril zihniyetin bir ürünü olarak varlığını devam ettirmektedir. Kadına yönelik şiddet Arap toplumu ve Türkiye gibi toplumlarda her geçen gün katlanarak devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet Türkiye'nin en önemli sosyal sorunlarından biridir. Bu sorunun dile getirilebilmesi ve yok edilmeye çalışılabilmesi için gerekli önem ve hassasiyet sağlan(a)mamaktadır. Var olan, yok edilemeyen ve varlığı her daim göz ardı edilen bu hassas durum için araştırmalar büyük önem arz etmektedir. Bu dezavantajlı grubun olanaklarının artırılması, daha özverili, özenli ve insanca yaşam sürdürebilmeleri adına her ülke kendine ait politikalar uygulamakta, çoğu zaman bu kişilerin haklarını suiistimal etmektedirler. Bundan dolayıdır ki Dünya bunun bilincine varıp 25 Kasım 1999'dan bu yana Birleşmiş Milletler tarafından Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak kabul edilmiştir ve her yıl çeşitli aktivitelerle kutlanmaktadır. Araştırmamın konusu,“ Suriyeli Sığınmacı Evli Kadınlara ve Türkiye'deki Evli Kadınlara Yönelik Erkek Şiddeti: Kilis Örneği”olup Kilis ilinde yapılan anketler ve 18 ay gözlemler sonucu bilgi toplanmıştır. Yapılan çalışmanın araştırma evreni Türkiye'nin Kilis ilinde yaşayan Suriyeli evli 150 kadın ve Kilisli evli 150 kadın olmak üzere toplam 300 kadındır. Anket çalışması sorularından elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS programında işlenip çözümlenmiş, teorik kısmında bazı bilgiler tabloya dönüştürülmüştür. Araştırma nicel veri özelliği taşımaktadır. Araştırma göstermektedir ki hemen hemen her kadın şiddete uğrayıp uğramadığını bilmese de şiddetin çeşitli türlerine maruz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Every 15 seconds in the United States, a woman is often beaten by her husband or her boyfriend, a woman every five days at 2000 in Spain killed by her husband or a boyfriend, five women every week killed in Zambia by her husband or boyfriend“(http://bianet.org/bianet/kadin/30543-af-orgutu-cadina-yonelik-siddet-sayaci) is known to have been killed by. Violence against women is not just a violation of Turkey rights. Violence against women is widespread throughout the world. Violence against women continues to exist as a product of the masculine mind in the everyday patriarchal world. Violence against women in Arab society and society as Turkey continues to grow exponentially every day. Violence against women is one of Turkey's most important social problem. The importance and sensitivity are not provided for this problem to be expressed and to be tried to be destroyed. Investigations are of great importance for this sensitive situation that exists, can't be destroyed, and whose existence is ignored at all times. Each country implements its own policies, often abusing the rights of these disadvantaged groups in order to increase their opportunities, to live more self-sacrificing, attentive and humane lives. Because of this, the world has been conscious of this and has been accepted by the United Nations since 25 November 1999 as the International Day for the Struggle Against Women's Violence and is celebrated every year with various activities. My research topic, ”Male Violence to Syrian Refugees Married Women and Turkish Married Women: Kilis Sample " and in Kilis survey conducted in the province and observations 18 months resulting information was collected. The research, studied with 300 women that 150 Syrians and 150 Turkish who a living in Turkey's at Kilis. The data obtained from questionnaire survey questions were processed and analysed in SPSS program in computer environment and some information was transformed into the theoretical part. The research is carrying quantitative data. Research has shown that almost every woman is exposed to various types of violence, even if she does not know whether she has suffered violence.