Hatay'da yaşayan suriyeli sığınmacılarda travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon
  1. Tez No: 464101
  2. Yazar: ARİF YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN İNANDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ve depresyon, travmatik olaylar, felaketlerden sonra en sık çalışılan ve muhtemelen en sık görülen psikiyatrik bozukluklardır. Bu çalışma ile Türkiye'ye sığınan ve Hatay il sınırları içerisinde kamp dışında yaşayan Suriyeli sığınmacılarda TSSB ve depresyon prevalansını saptamak ve çeşitli sosyodemografik değişkenler ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışma 2017 yılında Hatay'da yaşayan 18-65 yaş arası Suriyeli sığınmacılarda yapıldı. Çalışmanın evreni 18-65 yaş arası yaklaşık 200.000 Suriyeli sığınmacı olup, çalışmanın örneklemi çok aşamalı örneklem yöntemi ile seçilen 780 kişi ile görüşüldü. Katılımcılara Sosyodemografik Özellikler, Travmatik Olaylar Listesi, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği (TSSTÖ) 3. Bölüm ve Beck Depresyon Enventeri (BDE) bölümlerinden oluşan anket uygulanarak, TSSB ve depresyon varlığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is determine prevalence of PTSD and depression, evaluate process and research associations with different sociodemographic factors in Syrian refugees. Methods: This sectional study was conducted between the ages of 18-65 in Syrian refugees that live in Hatay in 2017. This study population is almost 200.000 Syrian refugees between the ages of 18-65 study sample 780 persons that choosen by multi-stage sample method. Presence of PTSD and depression of participant was evaluated by a survey that has chapters including sociodemographic features, traumatic events list, Post Traumatic Diagnostic Scale part III and Beck Depression Inventory.