Elektif estetik cerrahi kadın hastalarının preoperatif dönemdeki benlik saygısı ve beden imajı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the levels of self esteem and body images in the preoperative period on female patients with elective aesthetic surgery
  1. Tez No: 509038
  2. Yazar: BÜŞRA SARI ERTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, preoperatif dönemdeki elektif estetik cerrahi kadın hastalarının ve elektif estetik cerrahi hastası olmayan kadınların beden imajı puanlarına göre benlik saygısı puanları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek için yapılmıştır. Araştırma 01.02.2017 01.05.2017 tarihleri arasında Mersin ilinde bulunan Akdeniz ilçesine bağlı özel bir hastanenin plastik cerrahi kliniğine başvuran 18-60 yaş grubu 80 elektif estetik cerrahi kadın hastadan toplanan verilerle yapılmıştır. Araştırmanın karşılaştırma grubunu ise aynı demografik özelliklere sahip fakat herhangi bir elektif estetik cerrahi istemeyen 78 sağlıklı kadın oluşturmuştur.Araştırmada Çok Yönlü Beden Benlik İlişkileri Ölçeği(MBRSQ, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği(RSES) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 16.0 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan bu araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır. Karşılaştırma grubundaki katılımcıların beden imajı ölçeği puanlarının çalışma grubuna göre daha yüksek olduğu ve karşılaştırma grubundaki katılımcıların benlik saygısı düzeylerinin çalışma grubuna göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca medeni durum ve yaşın beden imajı puanı üzerinde bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether there is a significant difference between self-esteem scores according to body image scores of women with elective aesthetic surgery and those without elective aesthetic surgery in preoperative period. The study was carried out between 01.02.2017-01.05.2017 in Mersin province and 80 elective aesthetic surgical women hospitalized in a 18-60 age group who applied to a plastic surgery clinic of a special hospital connected to the Akdeniz province. The study's comparison group consisted of 78 healthy women who did not want any elective aesthetic surgery with the same demographic characteristics. Multidimensional Body Self Relations Questionnaire (MBRSQ, Rosenberg Self Esteem Scale(RSES) and Personal Information Form were used in the study. Data were analyzed with the SPSS 16.0 program. The following results were obtained in this research. Participants in the comparison group were found to have higher body image scale scores than the working group and participants in the comparison group had lower self-esteem levels than the working group. It was also found that there was no effect on the body image score of marital status and age.