Tıp fakültesi öğrencilerinde akne ile ilgili algı, tutum ve bilgi seviyesinin değerlendirilmesi
The evaluation of perception, attitute and knowledge level about acne in medical school students
- Tez No: 509039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tıp Fakültesi Öğrencilerinde Akne ile İlgili Algı, Tutum ve Bilgi Seviyesinin Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Akne vulgaris, tüm yaş gruplarında görülebilen, genel olarak ergenlik döneminde daha sık izlenen kıl-yağ bezi ünitesinin kronik yangısal hastalığıdır. Fransa'da yapılan bir çalışmada akne vulgarisle ilgili bilgi düzeyi düşük olan hastaların tedaviye uyumunun da oldukça düşük olduğu bildirilmiştir. Mezuniyet sonrası birer aile hekimi adayı olan tıp fakültesi öğrencilerinin, akne vulgarisle ilgili algıları, bilgi ve tutumları ile ilgili literatürde az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışma; akne vulgarisle ilgili tıp fakültesi öğrencilerinin algı, tutum ve bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya akneyle ilgili teorik ve pratik tıbbi bilgisi olmayan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 1 öğrencileri, akneyle ilgili sadece teorik tıbbi bilgisi olan tıp fakültesi dönem 4 öğrencileri ve akneyle ilgili hem teorik hem pratik tıbbi bilgisi olan tıp fakültesi dönem 6 (son sınıf) öğrencileri alınmıştır. Dönem 1, 4 ve 6'da eğitim gören toplam 593 öğrenci vardı, bunlardan 495 (%83,47)'i çalışmaya gönüllü oldu. Çalışmaya katılan öğrencilerden, 35 sorudan oluşan ve öğrencilerin akne konusunda algı, tutum ve bilgi düzeylerini değerlendiren bir anketi doldurmaları istendi. Aknesi bulunan öğrencilerin akneleri dermatolog tarafından Global Akne Derecelendirme Sistemi (GADS) ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 495 öğrenciden; 215 (%43,43)'i dönem 1, 154 (%31,11)'ü dönem 4 ve 126 (%25,45)'sı dönem 6 öğrencisiydi. Öğrenciler sırayla; stres (%82,8), hormonal nedenler (%78,2), diyet (%70,7), kirli cilt (69,7), enfeksiyon (mikrobik sebepler) (%55,6), genetik (%53,1) ve karaciğer hastalığının (%30,5) akneye sebep olduğunu belirtmişlerdir. Öğrenciler akneyi alevlendiren yiyecekleri sırayla; yağlı besinler (%84,8), kuruyemişler (%70,9), çikolata (%54,5), hamburger (%47,9), baharatlar (%43,4), pizza (%35,4), kolalı içecekler (%24,4), süt ve süt ürünleri (%17,6) şeklinde belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Perception, Attitute and Knowledge Level about Acne in Medical School Students Introduction and Purpose: Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilo-sebaceous unit, usually seen at puberty but also seen in all ages. A study made in France, reported that if the patients have poor knowledge about their diseases, their compliance to treatment also is being poorer. There are a few reports in the literature about the knowledge, perceptions and attitudes of medical school students who going to be family physician after graduation, about acne vulgaris. In this study, we tried to evaluate the perception, attitude and knowledge level of medical school students about acne vulgaris. Material and Methods: The first year students who haven't got theoretical and clinical education, fourth year students who have only theoretical education, and sixth year (last year) students who have both theoretical and clinical education about the acne vulgaris are enrolled in the study. All participants were from Inonu University Faculty of Medicine. There were 593 students from the 1st, 2nd and 6th classes and 495 (83,47%) of whom accepted to be volunteer and enrolled in the study. A questionnaire which contains of 35 questions to evaluate students' perception, attitude and knowledge was wanted to fulfill from all participants. The students who have acne vulgaris lesions were evaluated with Global Acne Grading System (GAGS) by dermatologist. Results: 215 (43,43%) of the participants were in the first class, 154 (31,11%) of them in the fourth the class and 126 (25,45%) of them were in the sixth class. The students specified the cause of the acne vulgaris as stress (82,8%), hormonal reasons (78,2%), diet (70,7%), dirty skin (69,7%), infection (microbial reasons) (55,6%), genetic (53,1%) and liver diseases (30,5%). The participants indicated that fatty food (84,8%), nuts (70,9%), chocolate (54,5%), hamburger (47,9%), spices (43,4%), pizza (35,4%), cola drinks (24,4%), milk and dairy products (17,6%) can aggravate the acne lesions.