Mediyal kompartman artrozunda plakla mediyal açık kama yüksek tibial osteotomi ve eksternal fiksatör ile yüksek tibial osteotominin karşılaştırılması
The comparison of the medial open wedge high tibial osteotomy with plaque and high tibial osteotomy with external fixator in medial compartment arthrosis.
- Tez No: 509037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA BOSTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ekim 2003 ve Aralık 2011 tarihleri arasında mediyal kompartman artrozu tanısı ile sirküler eksternal fiksatörle yüksek tibial osteotomi ve mediyal açık kama osteotomi ile yüksek tibial osteotomi yapılan hastalar değerlendirilmiştir. Toplam 64 hastanın 66 dizi çalışmaya alınmıştır. Eksternal fiksatör ile yüksek tibial osteotomi yapılan hastalar Grup 1'i oluşturdu. Bu grupta 29 hastanın 31 dizi (1 erkek, 28 kadın) mevcut idi. Ameliyat tarihindeki ortalama yaş; 51.6 yıl(dağılım:42-61 yıl) idi. 11 sağ dize, 20 sol dize eksternal fiksatör ile yüksek tibial osteotomi uygulandı. Grup 1'de ameliyat sonrası ortalama takip süresi 129.6 ay (dağılım:70-156 ay) idi. Grup 2 ise mediyal açık kama osteotomisi ile yüksek tibial osteotomi yapılan hastalardan oluşturuldu. 35 hastanın 35 dizi ameliyat edildi ve ameliyat tarihindeki ortalama yaş; 49.1 yıl (dağılım:37-61 yıl) idi. 15 hastanın sağ dizi 20 hastanın sol dizine mediyal açık kama osteotomisi ile yüksek tibial osteotomi uygulandı. Grup 2'de ameliyat sonrası ortalama takip süresi ise 69.9 ay (dağılım:60-96 ay) idi. Grup 1'de HSS skoruna göre yapılan değerlendirmede diz skoru, ameliyat öncesi dönemde ortalama 60.1 (dağılım:44-67) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 90.0 (dağılım:70- 97) olarak bulundu. Dizlerin 30'ünde (%96,7) mükemmel, 1'sinde (%3.3) ise iyi sonuç elde edildi. Grup 2'de ameliyat öncesi dönemde HSS skoru ortalama 60.8 (dağılım:49-74) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 87.3 (dağılım:78-94) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The patients diagnosed with medial compartment arthrosis were treated with high tibial osteotomy with circular external fixator and high tibial osteotomy with medial open wedge osteotomy in October 2003 and December 2011 in Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology were evaluated. The study consist of 66 knees of 64 patient. Patients treated with high tibial osteotomy with external fixator were enrolled to group 1. There were 31 knees of 29 patient (1 male, 28 female). Average age was 51.6 years (distribution: 42-61 years). High tibial osteotomy with external fixator was applied to 11 right knees and 20 left knees. Average length of follow-up after operation in Group 1 was 129.6 months (distribution: 70:156 months). Group 2 included the patients treated with high tibial osteotomy with medial open wedge osteotomy. 35 knees of 35 patients were subjected to surgery and the average age was 49,1 years (distribution: 37-61 years). Right knee of 15 patients and left knee of 20 patients were treated with high tibial osteotomy with medial open wedge osteotomy. Average length of follow-up after operation in Group 2 was 69.9 months (distribution: 60-96 months) Knee score analysis in Group 1 conducted according to HSS score, was 60.1 (distribution: 47-67) in average in pre-operation period. And it is found out as 90.0 (distribution: 70-97) in post-operation period. Results as excellent for 30 (%96,7) of the knees and good for 1 (%3.3) of the knees were obtained. HSS score for Group 2 in pre-operation period was averagely 60.8 (distribution: 49-74). And in post-operation period it was 87.3 (distribution:78-94) in average. Excellent results for 26 (%74,2) of the patients and good results for 9 (%25,88) of patients were obtained.