Tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde ultrasonografi ve sitoloji korelasyonunun rolü
The role of the correlation between the ultrasonography and cytology in the evaluation of the thyroid nodules
  1. Tez No: 509042
  2. Yazar: GÜLÜZAR KUTAS KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Tiroidin nodüler hastalığı sık görülen bir endokrin patolojidir.Tiroid nodülü saptanmasından sonra takibi, benign malign ayrımının yapılması önem taşımaktadır.Bu çalışmada, tiroid nodülü olan hastaların klinik, radyolojik ve laboratuar özellikleri değerlendirilerek, bu bulgular ışığında nodüllerin ultrason görüntülerinin sitolojik özellikleri ile ilişkisinin saptanması amaçlandı. Yöntemler: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ve İç Hastalıkları Polikliniklerine 2012-2014 tarihleri arasında başvuran, 18-83 yaş arası 225 hasta çalışmaya alındı.Hastaların cinsiyet ve yaş verileri, laboratuar değerleri, nodüllerin ultrasonografik özellikleri, sitopatolojik bulguları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The disease of the thyroid nodules is a common endocrine pathology. After the detection of the thyroid nodule, it is important to do the follow up and to determine the nature of the nodule (benign or malignant). The aim of this research is to determine the relation between the radiological and laboratorical data and the cytological features of the ultrasonographic images, of the patients with thyroid nodules. Method: 225 patients, aged 18-83, who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases Polyclinic during the dates 2012-2014 were included in the research. The patients gender and age data, laboratory results, the ultrasonographic characteristics of the nodules and cytopathological symptoms were saved. Although if the patient has undergone a surgery, it should be recorded.