Obsesif-kompulsif bozukluk ve panik bozukluk tanısı almış yetişkin bireylerde anne-baba tutum farklılıklarının incelenmesi, tanı almamış bireylerle karşılaştırılması
The analysis of parental attitude differences in adults who are diagnosed with obsessive-compulsive disorder and panic disorder, compared to individuals without diagnosis
- Tez No: 509043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada anne baba tutumları; obsesif-kompulsif bozukluk tanısı almış, panik bozukluğu tanısı almış ve hiç psikiyatrik bozukluk tanısı almamış kişiler arasında incelenmiştir. Araştırma, obsesif-kompulsif bozukluk tanısı almış 30 (15 kadın, 15 erkek), panik bozukluğu tanısı almış 30 (16 kadın, 14 erkek), hiçbir psikiyatrik tanı almamış 40 (22 kadın, 18 erkek) olmak üzere toplamda 100 yetişkin katılımcıdan oluşan bir örneklem ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”ve“Anne- Baba Tutum Ölçeği”verilmiştir. Araştırma sonucunda, obsesif-kompulsif bozukluk tanısı alanlar ile panik bozukluğu tanısı alan bireylerin demokratik anne baba tutumu puanlarının birbirlerine yakın olduğu ve tanı almayanların puanının ise daha yüksek olduğu görülmüştür. Demokratik anne-baba tutumu açısından; obsesif-kompulsif bozukluk tanısı alan yetişkinlerde cinsiyet, yaş, kardeş sayısı ve kardeş sırası değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Otoriter anne baba tutumu açısından; obsesif-kompulsif bozukluk tanısı alanlarda yaş ve kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Koruyucu/istekçi anne-baba tutumu ise; panik bozukluğu tanısı almış bireylerde yalnızca eğitim durumu değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Literatürde çoğunlukla her üç grup için de otoriter ve koruyucu anne-baba tutumundan bahsedilmektedir. Farklı olarak bu çalışmada ise, yalnızca demokratik anne-baba tutumunda istatistiksel olarak bir farklılık söz konusudur. Bu anlamda literatüre farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Onun dışında; cinsiyet, yaş, kardeş sayısı ve kardeş sırası değişkenlerinin etkili olabildiği görülmüştür. Bu da demografik değişkenlerin daha fazla incelenmesi gerektiğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; parental attitudes were investigated among people who are diagnosed with obsessive-compulsive disorder, who have panic disorder and without any psychiatric disorder. The study consisted of 30 people who were diagnosed with obsessive-compulsive disorder (15 female, 15 male), 30 people who were diagnosed with panic disorder (16 female, 14 male) and 40 individuals without psychiatric diagnosis (22 female, 18 male); with a sample group of 100 adult participants was conducted in total.“Sociodemographic Data Form”and“Parental Attitude Scale”were given to participants. According to the research, it was observed that democratic parental attitude scores of the individuals who were diagnosed with obsessive-compulsive disorder and people who had panic disorder were close to each other, and the score of the individuals without diagnosis was higher. In terms of democratic parental attitude; there was a significant difference in the variables of gender, age, sibling number and sibling order for adults with obsessive-compulsive disorder. In terms of authoritarian parental attitude; there was a significant difference in the variables of age and sibling number for adults with obsessive-compulsive disorder. In terms of protective/willing parental attitude; individuals who had panic disorder showed a significant difference only for the variable of educational status. In the literature mostly, authoritarian and protective parental attitudes are mentioned for all three groups. Differently in this study, there is a statistical difference only for democratic attitude. In this sense, this study contributes different perspective to the literature. Besides, it is observed that gender, age, sibling number and sibling order variables could be effective. Therefore, it is suggested that demographic variables should be examined further.