Ayrık omurilik malformasyonlarında prognostik faktörlerin değerlendirilmesi ve sınıflandırılması
Assessment and classification of split cord malformation regarding the prognostic factors
- Tez No: 509065
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ METİN KAFADAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ayrık omurilik malformasyonu (AOM), split segmentin lokalizasyonu, klinik seyir ve prognostik kriterler değerlendirilerek yeniden sınıflandırılması. 2007-2014 yıllarında kapalı spinal disrafizm kodu girilerek 164 olgunun dosyası incelendi; 40 AOM olgusu, özellikle yaşam kalitesini etkileyebilecek olan nörojenik mesane, skolyoz, ağrı, ayak deformitesi, ayakta trofik değişiklikler, postür bozukluğu ve sosyal hayatı içinren prognostik skorlama kriterleri ve yaşam kalitesi doğrultusunda kontrol edildi. Olgular yaşam kalitesini değerlendirmek için 3 gruba ayrıldı: Sosyal hayata adapte(A)/bağımlı(B)/kısıtlı(C). Olgular ayrıca kraniokaudal yönde 3 alt gruba ayrıldı: Grup-I servikal ve T10-11, Grup-II T11-12/L1-2 ve Grup-III L2-3'ün kaudalindeki tüm seri yeniden gruplandırıldı. Yaşam kalitesi A, B ve C olarak gruplandırılan olgular AOM tipine ve lokalizasyon temelli sınıflamaya göre değerlendirildi. Olgularımızın yaşam kalitesi, 24 olgunun A, 12 olgunun B ve 4 olgunun C grubunda olduğu belirlenmiştir. AOM tipleri açısından yaşam kalitesi değerlendirildiğinde 25 AOM Tip-I olgunun 15'i A (%60), 8'i B (%32) ve 2'si C grubunda (%8) ve 15AOM Tip-II olgunun 9'u A (%60 ), 4'ü B (%27) ve 2'si C grubunda (%13) olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık yaşam kalitesi ve lokalizasyon ilişkisi açısından değerlendirildiğinde: Grup-I 12 olgunun 11'nin A ve 1'inin B; Grup-II 11 olgunun 5'inin A, 5'inin B, 1'nin C; Grup-III 17 olgunun 9'unun A, 5'inin B, 3'ünün C grubunda olduğu tespit edilmiştir. Yaşam kalitesinin AOM tipiyle direk bir ilişkisi olmayabileceği, buna karşılık AOM'nin lokalizasyonunun yaşam kalitesi üzerine belirgin bir etkisi olduğu belirlenmiştir. AOM'lerin sınıflandırılmasında mevcut kullanılan tip I ve II ayrımına ek olarak lokalizasyonun da belirtilmesi gerektiği ve bu doğrultuda yeni bir sınıflandırma yapılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reclassification of the split cord malformation (SCM) with regard to split segment location, clinical and prognostic criteria. The files of 164 surgically treated patients with closed spinal dysraphisms were evaluated and 40 SCM patients were called for control and analyzed according to neurogenic bladder, scoliosis, pain, foot deformity, trophic changes in foot and postural disorders related to quality of life (QoL) and prognostic scoring criteria are reviewed. The patients were divided into 3 groups to assess the QoL: Adapted to social life (A)/restricted (B)/dependent(C). Patients were divided into 3 subgroups regarding the craniocaudal direction: Group-I cervical and T10-11, Group-II T11-12/L1-2 and Group-III below L2-3. The patients whom QoL are classified as A,B and C have been evaluated regarding both SCM type and location based classification. Considering QoL, 24 patients were determined in Group-A and 12 in Group-B and 4 in Group-C. 25 SCM Type I patients are classified 15 in Group-A (60%),8 in Group-B (32%) and 2 in Group-C (8%) and 15 AOM I Type II patients, 9 in Group-A (60%), 4 in Group-B (27%) and 2 in Group-C(13%). Considering in terms of QoL and its relationship to the location based classification Group-I (12 patients):11 A and 1 B; Group-II (11 patients): 5 A, 5 B and 1 C and group-III (17 patients): 9 A, 5 B and 3 C. The QoL may not be directly related to SCM type, but the location of SCM have been identified as having a significant impact on the QoL in SCM. Additionally to the commonly used classification of SCM types I and II, the location of the SCM should be mentioned in the classifications. There is a need for a new classification concerning the location of the SCM.