Assessment of gait adaptation following surgery in pediatric patients with split cord malformation
  1. Tez No: 810426
  2. Yazar: ENİS ŞABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ARGUNŞAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Biyomühendislik, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anatomy, Bioengineering, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ayrık Omurilik Malformasyonu (AOM), embriyolojik gelişim sırasında ortaya çıkabilecek omurganın orta hat anomalisidir. AOM tanısı nedeniyle opere olan hastaların sıra düzenli takip değerlendirmeleri ile beraber fizik tedavi programlarının planlanması gerekir. Üç Boyutlu Yürüme Analizi Teknolojisini kullanmak, bu hastalardaki gelişmelerin objektif olarak takip edilmesini sağlar. Bu çalışmada, cerrahi müdahale sonrası AOM hastalarının uzun süreli yürüyüş adaptasyonlarını değerlendirmek amaçlandı. Alt ekstremite kinetik ve kinematik parametreleri, ameliyattan bir yıl sonra 2 ila 18 yaş arasındaki (ortalama=7.9 ±4.5) toplam 41 AOM hastasından toplandı. Takip verileri, ameliyattan 2-3 yıl sonra 15 AOM hastasından elde edildi. Kontrol grubu ise, aynı yaştaki normal gelişim gösteren 28 çocuktan oluşturulmuştur. Sonuçlarımız eklem hareketlerinde, özellikle kalça ve ayak bileği eklemlerinde önemli değişiklikler gösterdi. AOM grubu, kontrol grubuna kıyasla daha yüksek kadans, daha kısa yürüme siklusu zamanı, daha yüksek karşıt ayak basma yüzdesi, daha düşük adım zamanı, önemli ölçüde daha yüksek çift destek yüzdesi, daha kısa adım uzunluğu ve daha düşük yürüme hızı ile karakterize edildi. Takip verileri, ilk yürüme analizinde belirlenen pelvisteki zorunlu adaptasyonun benzer şekilde devam ettiği ve bu konuda alt ekstremite eklem hareket açıklıklarında değişiklik olmadığı gözlendi. Kalça ve ayak bileği eklemi biyomekaniğindeki değişiklikler, vücut ağırlığından kaynaklanan stresin, ambulasyon sırasında dengeyi yeniden sağlamak için pelvis eklemine aktarıldığı süreci yansıtır. Düzenli fizik tedavi, AOM hastalarında kas kuvveti, esneklik, koordinasyon ve dengeyi geliştirmek için esastır. Yürüme sırasında stabilite ve destek sağlamak için tabanlık veya ortopedik ayakkabı gibi ortez cihazları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Split cord malformation (SCM) is a midline abnormality of the spine that may arise during embryological development. Once the diagnosis of SCM is established, careful planning of surgery with regular follow-up assessments and scheduled physical therapy sessions are essential for improved outcomes. Using 3D Gait Analysis Technology enables objective follow-up of the improvements in these patients. This study aimed to assess the long-term gait adaptation of SCM patients after surgical intervention. Lower extremity kinetic and kinematic parameters were collected from 41 SCM patients between 2 and 18 years (mean=7.9 ±4.5) one year following the surgery. The follow-up data were collected from 15 SCM patients 2-3 years following the surgery. The control group is constituted of 28 age-matched typically developed children. Our results showed significant alterations in joint movements, particularly in the hip and ankle joints. The SCM group was characterized by higher cadence, shorter stride time, higher opposite foot off percentage, lower step time, significantly higher double support percentage, shorter step length, and slightly lower walking speed compared to the control group. The follow-up data showed that the compulsory adaptation in the pelvic joint determined in the initial motion analysis continued similarly, and there was no improvement in any of the lower extremity joints in this regard. The changes in hip and ankle joint biomechanics reflect a compensatory process in which the stress owing to body weight is transferred to the pelvis joint to restore the compromised balance during ambulation. Early and consistent physical therapy is fundamental to improving muscle strength, flexibility, coordination, and balance in SCM patients. Orthotic devices, such as insoles or orthopedic shoes, may be recommended to provide stability and support during walking.