3D VISTA sekansının menisküs yırtıklarını saptamadaki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic performance of 3D VISTA for meniscal tears
  1. Tez No: 509066
  2. Yazar: HÜSEYİN ONUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
3D VISTA sekansının menisküs yırtıklarını saptamadaki etkinliğinin değerlendirilmesi Günümüzde menisküslerin MRG değerlendirilmesinde multiplanar 2D FS PD ( 2 boyutlu yağ baskılı) ve T2 ağırlıklı FSE (fast spin eko) sekansları kullanılmaktadır. Bu sekansların tanısal yeterliliği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Son yıllarda klinik kullanım için farklı MRG firmaları tarafından volüm izotropik 3D FSE sekansları oluşturulmuştur. Bu sekanslar sayesinde tek bir görüntüden aynı kalitede tüm planlarda görüntüler elde edilebilmekte böylece tetkik süresi kısaltılabilmektedir. Bu araştırmada bir 3D volüm izotropik FSE sekansı olan 3D VISTA sekansının menisküs yırtıklarını saptamadaki etkinliği araştırıldı. Eylül 2014 – Kasım 2015 tarihleri arasında Yeditepe Üniversite Hastanesi'nde diz MRG'si çekilen ve aynı zamanda artroskopi yapılan 65 tane hastaya ait 66 tane diz MRG'si retrospektif olarak değerlendirildi. Sagital 2D FS PD ile 3D PD VISTA'nın menisküs yırtıklarını saptamadaki tanısal değerleri ROC eğrileriyle ve Cramer Rou değerleriyle karşılaştırıldı. Menisküsler medial menisküs anterior (MA), medial menisküs posterior (MP), lateral menisküs anterior (LA), lateral menisküs posterior (LP) olmak üzere 4 bölgeye ayrılarak her bölge için yırtık varlığı araştırıldı. Her iki testin sensitivite, spesifite ve doğruluk değerleri hesaplandı. Tüm bölgelerdeki yırtık sayılarının toplamıyla yapılan istatiksel değerlendirmede 3D VISTA'nın sensitivite, spesifite ve doğruluk değerleri sırasıyla %88.2, %94.5, %92.8 bulunurken 2D FS PD için bu değerler sırasıyla %85.5, %97.5, %93.6 olarak hesaplanmıştır. 3D VISTA'nın menisküs yırtığı saptamadaki etkinliğini gösteren ROC eğrisinin altında kalan alan 0.916 olarak hesaplandı. Bu değer 2D FS PD için 0.912 olark bulundu. 3D VISTA'nın artroskopi sonuçlarıyla ilişkisini gösteren Cramer Rou değeri 0.814 olarak hesaplandı. 2D FS PD'nin Cramer Rou değeri 0.849 bulundu. Sonuç olarak etkinliğini araştırdığımız 3D VISTA sekansının menisküs yırtıklarını saptamadaki etkinliğinin 2D FS PD'ye benzer ve oldukça yüksek olduğu görüldü .
Özet (Çeviri)
Standard clinical MRI of the knee relies on fat saturated two-dimensional PD or T2 weighted fast spin echo sequences especially for meniscal evaluations. Diagnostic performance of these sequences is proven with so many studies. Three-dimensional fast spin echo sequences with isotropic resolution have recently been developed by several MRI vendors. High quality multi-planar reformat images can be created with these sequence, thus these sequences can be performed in one sequence. The diagnostic performance of 3D VISTA sequence, which is 3D volume isotropic FSE sequence, was evaluated with this study. 66 MRI images of 65 patients were evaluated retrospectively by one reader. The patients had undergone both MRI of the knee and subsequent arthroscopic surgery between September 2014 and November 2015. The diagnostic performances of 3D VISTA and 2D FS PD sequences for the diagnosis of meniscal tears were compared with ROC and Cramer Rou values. The menisci of the knee were evaluated in four parts as anterior of the medial meniscus, posterior of the medial meniscus, anterior of the lateral meniscus and posterior of the lateral meniscus. Sensitivity, specificity and accuracy of both MRI sequences were calculated. Sensitivity, specificity and accuracy values of the 3D VISTA for the diagnosis of all meniscal tears are %88.2, %94.5, %92.8 respectively. Sensitivity, specificity and accuracy values of the 2D FS PD %85.5, %97.5, %93.6 respectively. The AUC values (area under ROC) of 3D VISTA and 2D FS PD are 0.916 and 0.912 respectively. The Cramer Rou values of 3D VISTA and 2D FS PD are 0.814 and 0.849 respectively. In conclusion, diagnostic performance of 3D VISTA for meniscal tears is high and similar to 2D FS PD.