Merkezi sinir sisteminin demiyelinizan hastalıklarında omurilik servikal segment tutulumunun elektrofizyolojik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of cervical segment involvement of the spinal cord in demyelinating diseases of the central nervous system using electrophysiological methods
  1. Tez No: 850830
  2. Yazar: SERAP RUKEN TEKER
  3. Danışmanlar: DR. SEZİN ALPAYDIN BASLO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Merkezi sinir sisteminin demyelinizan hastalıkları Multipl Skleroz (MS) ve Nöromiyelitis Optika Spektrum Hastalıkları (NMOSH) klinik benzerlik göstermekle birlikte, farklı patofizyolojik mekanizmalar rol oynamaktadır. Bu çalışmada servikal segment tutulumu olan MS ve NMOSH tanılı olgularda periferik sinir sistemi (PSS) tutulumunun, spinal eksitabilite, kortikal eksitabilite ve kortikospinal traktus etkileniminin farklı elektrofizyolojik yöntemler ile araştırılması, sağlıklı kontroller ve hastalık grupları arası farkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya servikal segment tutulumu olan 20 MS, 10 NMOSH tanılı olgu ve yaş- cins eş 20 sağlıklı katılımcı dahil edildi. Klinik değerlendirmeyi takiben, sinir iletim incelemeleri, F yanıtları, kutanöz sessiz süre (KuSS) ve tek uyarım transkranyal manyetik stimulasyon (TMS) çalışıldı. Elektrofizyolojik incelemeler APB ve ADM kas kayıtlamaları ile yapıldı. EDSS, MRC toplam, Turner UMN skorları ve MRG bulguları not edildi. Ayrık el indeksi (AEİ), APB/ADM oranı, duysal eşik, KuSS latansı, KuSS, istirahat motor eşik (İME), MEP latansı, MEP süresi, MEP dönüş sayısı, santral motor iletim zamanı (SMİZ), kortikal sessiz süre (KSS) ve KSS latansı hesaplandı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, sinir iletimleri, AEİ, KuSS latansı ve süresi açısından anlamlı fark saptanmadı. EDSS ve Turner UMN skoru NMOSH grubunda MS grubuna kıyasla yüksekti (pMS>sağlıklı kontroller olarak sıralandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although Multiple Sclerosis (MS) and Neuromyelitis Optica Spectrum Diseases (NMOSD), which are demyelinating diseases of the central nervous system, show clinical similarities, different pathophysiological mechanisms play a role.In this study, we aimed to investigate peripheral nervous system (PNS) involvement, spinal excitability, cortical excitability and corticospinal tract involvement in MS and NMOSD patients with cervical segment involvement using different electrophysiologic methods and to reveal the differences between healthy control and patient groups. Materials and Methods: 20 cases with MS with cervical segment involvement, 10 cases diagnosed with NMOSD, and 20 age-gender matched healthy participants were included in the study.Following clinical evaluation, nerve conduction studies, F responses, cutaneous silent periods (CuSP) and single pulse transcranial magnetic stimulation (TMS) were performed. Electrophysiologic investigations were applied with APB and ADM muscle recordings. EDSS, MRC sum, Turner UMN scores and MRI findings were noted. Split hand index (SHI), APB/ADM ratio, sensory threshold, CuSP latency, CuSP, resting motor threshold (RMT), MEP latency, MEP duration, number of MEP turns, central motor conduction time (CMCT), cortical silent periods (CSP) and CSP latency were calculated. Results: There were no significant differences between the groups in terms of age, gender, nerve conduction, EDSS, latency and duration of CuSP.