Pnömoperitonyum sonucu gelişen intestinal iskemi reperfüzyon hasarına karşı sildenafil ve dekspantenol'un koruyucu etkisi
Protective effect of sildenafil and dexpanthenol on i̇ntestinal i̇schemia reperfusion i̇njury developing result of pneumoperitoneum in rats
- Tez No: 509090
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ratlarda pnömoperitonyum sonucu gelişen intestinal iskemi reperfüzyon hasarına karşı sildenafil ve dekspantenolun koruyucu etkisini araştırmaktır. Metod: Bu amaçla toplam 35 rat 5 gruba ayrıldı. Grup 1'de (K) sadece anestezi verildi. Grup II (PP), III (S), IV (D) ve V'de (D+S), İAB. 12 mmHg. olacak şekilde 60 dk. süreyle CO2 pnömoperitonyumu oluşturuldu. Grup III, IV, V'de, pnömoperiton oluşturmadan 30 dk. önce ratlara sırasıyla Sildenafil (1 mg/kg, PO), Dekspantenol (500 mg/kg, IP) ve Sildenafil+Dekspantenol verildi. Desuflasyondan 60 dk. sonra hayvanlar sakrifiye edildi. Pnömoperitonyuma bağlı gelişen oksidatif stres hasarını değerlendirmek için kan ve ince barsak, karaciğer, kolon ve peritondan doku örnekleri alındı. Plazmada Malondialdehit (MDA), Total Oksidan Seviye (TOS) ve Total Antioksidan Seviye (TAS) ölçüldü. Dokular histopatolojik hasar yönünden değerlendirildi. Tüm dokularda MDA, karaciğer ve kolon dokusunda TAS, TOS değerleri çalışıldı. Bulgular: Plazma TOS ve OSİ indeksi değeri, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında tüm pnömoperitonyum gruplarında anlamlı olarak yüksek bulundu (TOS: p=0.003, OSİ: p=0.004). Gruplar arasında plazma MDA değeri için anlamlı fark bulunamadı (p=0.69). Plazma TAS değeri, tüm gruplar kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı istatiksel fark yokken, S+D grubunda S grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.007). Doku MDA değerleri, tüm pnömoperitonyum gruplarında artmasına rağmen kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında anlamlı istatiksel fark görülmedi (p>0.05). İleum MDA değeri, D grubunda PP grubundan anlamlı olarak düşük bulundu (p=0.004). Kolon TAS değeri, kontrol ve PP grubu arasında anlamlı fark yokken, D ve S+D grubunda PP grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.002, p=0.004). Pnömoperitonyuma bağlı oksidatif stres sonucu oluşan karaciğer ve ince barsak histopatolojik hasar skoru kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında PP gruplarında anlamlı olarak yüksekti (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: Purpose of this study is investigate to protective effect of sildenafil and dexpanthenol on intestinal ischemia reperfusion injury developing result of pneumoperitoneum in rats. Methods: İn this purpose, animals were randomized into five groups (n=35). Rats in the control group were subjected to only anaesthesia (K, n=7). İn group II. (PP, n=7), III. (S, n=7), IV. (D, n=7) and V. (D+S, n=7); pneumoperitoneum was maintained for 60 minutes at a pressure of 12 mmHg with CO2. In the groups III., IV., V.; Sildenafil (1 mg/kg, PO), Dexpanthenol (500 mg/kg, IP) and Sildenafil+Dexpanthenol were administired before the pneumoperitoneum, respectively. Animals were killed 60 minutes after the desufflation. Blood samples were collected for determine of plasma Malondialdehyde (MDA), Total oxidant status (TOS) and Total antioxidant status (TAS) levels. The terminal ileum, left liver lobe, sigmoid colon and parietal periton were removed for histopathological examination. MDA, TOS and TAS values were determined in tissue samples. Results: The plasma TOS levels and OSİ (oxidative stress index) were found significantly higher in all groups then control group due to oxidative stress (TOS: p=0.003, OSİ: p=0.004). There were no significant differences between groups for plasma MDA levels (p=0.69). While there were no significant difference in control groups compared with all groups for plasma TAS levels, S + D group value was found significantly higher than S group (p = 0.007). MDA values were found higher in all pneumoperitoneum groups but there were no statistically significant difference between groups (p> 0.05). İleum MDA value was significantly lower in group D compared with the PP group (p = 0.004). While there was no significant difference between the control and PP group, D and S + D groups TAS values of colon tissue were significantly higher than PP group (p = 0.002, p = 0.004). The liver and small bowel histological injury scores that due to oxidative stress induced by pneumoperitoneum were significantly higher in the PP group compared with the control group (p = 0.001).