Kadınların genital hijyene ilişkin davranışlarının belirlenmesi
Determination of genital hygiene behaviors of women
- Tez No: 509163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kadınlarda sık görülen jinekolojik problemlerden biri olan genital enfeksiyonlar her zaman kadın hayatını tehdit etmez ancak semptomları oldukça büyük sorunlara yol açmaktadır. Çalışma Kars ili merkez sınırları içerisinde bulunan Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini ise jinekoloji polikliniğine başvuran 15-49 yaş üreme çağında olan 375 kadın oluşturmuştur. Veriler veri toplama formu ile araştırmayı gönüllü olarak kabul eden kadınlardan toplanmıştır. Veriler 30 Ekim 2017 ile 30 Ocak 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayılar, yüzdelik hesaplaması, en az en çok ve ortalama, standart sapma ve Pearson ChiSquare değerlerinden yararlanılmıştır. Veriler, SPSS for Windows 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada katılımcı kadınların %36.8'i 18-25 yaş grubunda, %64.0'nin evli, %60.5'i ev hanımı, %33.3'ü üniversite ve üzeri eğitim düzeyinde ve olduğu tespit edilmiştir. Kadınların %76.5'i genital hijyeni tanımlayabildiğini ifade etmiştir. Kadınların %67.7'si 2-3 günde bir defa ,%56.3'ü ise, ayakta banyo yaptığını, %56.5'i tuvaletten önce ve sonra ellerini yıkadığını, %55.7'si gential bölgelerini önden arkaya doğru sildiğini belirtmiştir. Kadınların %51.7'si genital bölgelerindeki tüylerini jiletle temizlediğini, %85.1'nin adet dönemlerinde hazır ped kullandığını, %41.6'sı iç çamaşırı olarak renkli pamuklu ürünleri tercih ettiğini, %44.5'i iç çamaşırlarını her gün değiştirdiğini bildirmiştir. Kadınların %26.9'u şu ana kadar bir kadın sağlığı problemi yaşadığı ve yaşayanların %36.6'sının enfeksiyon olduğu belirlenmiştir. Çalışmada toplanan veriler doğrultusunda kadınların genital hijyen davranışlarında eksiklikler olduğu ve kadınların genital bölgeye ilişkin bir takım sağlık sorunları yaşadığı belirlenmiştir. Sağlık personellerinin kadınlara genital hijyen ve genital hijyenin devam ettirilmesine ilişkin eğitim ve danışmanlık hizmetlerini sunmaları önerilmektedir. Böylece kadınların sağlıkları korunmuş ve yaşam kaliteleri de yükseltilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Genital infections, one of the common gynecological problems in women, do not always threaten the life of women, but their symptoms lead to significant problems. The study was carried out at Kafkas University Health Research and Application Center located in the center of Kars province. The sample of the study consisted of 375 women aged between 15-49 years who applied to the gynecology clinic. The data were collected from the women, who were voluntary to participate in the study, by using the Data Collection Form. The data were collected between 30 October 2017 and 30 January 2018. Numbers, percentage calculation, minimum, maximum, and mean, standard deviation and Pearson's ChiSquare values were used to assess the data. The data were analyzed using the SPSS for Windows 20 packaged software. In the study, it was found that 36.8% of the participants were in the age group of 18-25 years, 64.0 % were married, 60.5% were housewives, 33.3% were at university and higher educational level and 76.5% of the women stated that they do know the genital hygiene. 67.7% of the women reported once in two-three days, 56.3% had a standing bath, 56.5% had washed their hands before and after the toilet, and 55.7% wiped genital areas from front to back. 51.7% of the women reported that they cleaned their hair in the genital area by using razor blade, 85.1% used ready-made pads during their menstrual period, 41.6% preferred colored cotton products as underwear, and 44.5% changed their underwear every day. 26.9% of the women have ever had a women's health problem and 36.6% of those experiencing such problem were suffering from infection. In accordance with the data collected, it was determined in the study that the women had deficiencies in genital hygiene behaviors and they experienced several health problems related to the genital area. It is recommended for healthcare personnel to provide training and counseling services for women on genital hygiene and maintenance of genital hygiene. Thus, women's health will be preserved and their quality of life will be enhanced.