Cisplatine bağlı nefrotoksisitenin tanısında plazma üre ve kreatinin ölçümü ile karşılaştırmalı olarak 99mTc-DTPA sintigrafik GFR ölçümünün etkinliğinin araştırılması.
Investigation of the efficacy of 99mTc-DTPA scintigraphic GFR measurement in the detection of cisplatin-induced nephrotoxicity in comparison with plasma urea and creatinine measurement
  1. Tez No: 509207
  2. Yazar: FİLİZ ÖZÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZPAÇACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Cisplatin ile tedavi edilen hastalarda meydana gelen nefrotoksisitenin saptanmasında plazma üre ve kreatinin ölçümüyle karşılaştırmalı olarak Gates metodu ile 99mTc-DTPA sintigrafik analizinin etkinliğini araştırdık. Seminomatöz ve nonseminomatöz testis karsinoması için tedavi edilen ve yaş ortalaması 26.73 ± 6.39 (15-42) olan erkek hastalar çalışmamıza dahil edildi. Hastalara günde 20 mg / m2 dozda sisplatin 21 günde bir ardı ardına beş gün tekrarlanarak verildi. Kemoterapinin başlangıcından önce, 4 kür kemoterapinin bitiminden hemen sonra ve kemoterapi başlangıcından 7 ay sonra plazma üre kreatinin düzeyleri ölçüldü, ve eşzamanlı Tc99m-DTPA Gates yöntemiyle sintigrafik GFR ölçümleri gerçekleştirildi. Kemoterapiden hemen sonra yapılan ölçümlerde 26 hastanın 18'inde GFR seviyeleri azaldı, kalan 8 hastanın 4'ünde GFR değişmedi ve 4 hastada GFR düzeylerinde bir artış oldu. Plazma üre ve kreatinin seviyelerindeki kemoterapiden önce ve sonra oluşan ortalamalar arasındaki değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı değildi Kemoterapi öncesi ölçülen GFR değerlerinin ortalamasında, kemoterapiden hemen sonraki GFR ölçümlerde izlenen azalma paired sample t test analiziyle ile istatistiksel olarak anlamlı bulundu (% 95 CI ile P \ 0.009). Sonuç olarak, Gates yöntemini kullanarak yapılan 99mTc-DTPA sintigrafik GFR ölçümünün sisplatine bağlı gelişen nefrotoksisitenin tanısında uygun bir yöntem olduğuna karar verdik.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the efficacy of 99mTc-DTPA scintigraphic analysis of GFR with the Gates method in comparison with the measurement of plasma urea and creatinine, in the detection of nephrotoxicity occurred in patients treated with cisplatin.Twenty-six male patients with a mean age of 26.73 ± 6.39 years (age range 15–42) who had seminomatous and nonseminomatous testicular carcinoma were included in our study. The patients received cisplatin with a dose of 20 mg/m2 per day for five consecutive days repeated every 21 days. Before starting chemotherapy, immediately after the end of four cycles of chemotherapy and 7 months after the beginning of chemotherapy, plasma urea and creatinine levels were measured and simultaneously scintigraphic GFR estimation using 99 mTc-DTPA with the Gates method was performed. In the measurements done immediately after the chemotherapy, in 18 of the 26 patients GFR levels decreased, in 4 of the 8 remaining patients GFR did not change, and in 4 patients there was an increase in the GFR levels. The changes in the averages of the plasma urea and creatinine levels between measurements done before and after the chemotherapy were not statistically significant. The decrease in the average of the GFR values immediately after chemotherapy, in comparison to the average of GFR values measured before chemotherapy, was found to be statistically significant with paired sample t test analysis (P\0.009 with 95% CI). We concluded that scintigraphic GFR measurement using the Gates method with 99mTc-DTPA is a suitable method in the diagnosis of nephrotoxicity occuring due to cisplatine.