Takı tasarımında üç boyutlu baskı yöntemi kullanımı ve  tasarımcı-kullanıcı-üretici etkileşimine ait bir iş modeli önerisi
Utilization of three dimensional printing method in jewelry design and a business model for the interactive roles of designer-user-producer
  1. Tez No: 509215
  2. Yazar: ASLI İREM ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Takı ve aksesuar, sembolik ve duygusal işleviyle yüzyıllardır insanın varlığının bir parçası olmuştur. Malzeme ve biçimle takıya atfedilen kavramlar, sembolik ve duygusal işlevine katkıda bulunan temel girdilerdir. Yüzyıllardır geleneksel el işçiliğiyle üretilen takı, sanayi devrimiyle değişen üretim yöntemlerinden etkilenmiş, son on yıl içinde ortaya çıkan üç boyutlu baskı teknolojisiyle birlikte karmaşık biçim ve malzeme kullanımıyla üretilmeye başlanmıştır. Dijital devrimim getirdiği iletişim olanaklarında sisteme dahil bir teknoloji olarak işleyebilen üç boyutlu baskı teknolojisiyle, kullanıcı tasarımcı ve üretici kimlik ve rollerinde değişkenlikler yaşanmakta ve farklı kimliklerde bu rollerin birleşebildiği gözlemlenmektedir. Bu çalışmada belirlenen iş modeline bağlı olarak; kullanıcı, tasarımcı ve üretici rollerinin geçişkenliğine olanak tanıyan bir ara yüz tasarımı önerilmekte, böylece üç boyutlu baskı teknolojisinin dahil olduğu günümüz takı ve aksesuar tasarımı süreçlerinde etkileşimli bir alt yapı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Jewelry and accessories have been a part of human existence with their symbolic and emotional functions for centuries. The concepts attributed to jewellery by material and form are the primary inputs to contribute to its symbolic and sentimental functions. Jewellery has been produced by craftsmanship for centuries and has been influenced by the methods of production of industrial revolution and then with three dimensional printing technologies emerged in the last ten years. Jewelry has been started to be produced in complex shapes and materials by the introduction of three dimensional printing (3DP) technology. Along with the potential that has been brought about digital revolution, and with its capacity to function as a part of the system, 3DP technology influenced the definition of user, designer and producer roles and it has been observed as the unification of these roles via different identities. Depending the business model determined in this study, it is designed and proposed as an interface to allow the permeability within the user, designer and producer roles and 3DP tecnology as a part of a digital way of communication in design process, it is targeted to create an interactive infrastructure among its participants.