Üç boyutlu yazıcıların kuyumculuk alanında kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 635649
  2. Yazar: GÜNEŞ MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ENES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Her sektörün olduğu gibi kuyumculuk sektörü de, gelişen teknoloji ile paralel olarak yeni üretim ve tasarım tekniklerine adapte olmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli üretim (CAM) teknolojisinin kuyumculuk alanında kullanılması ile hem tasarım hem de üretim süreci kolaylaşmıştır. Üç boyutlu yazıcılar bu teknolojinin en son ürünüdür ve bu teknolojinin kullanımı günümüzde oldukça yaygın hale gelmeye başlamıştır. Çoğunlukla mühendislik alanında kullanılmak için tasarlanmış bu dijital teknoloji, mücevher üretimi kadar mücevher tasarım dilinde de değişikliklere neden olmaktadır. Üç boyutlu yazıcılar, bir hacme sahip olan her tür dijital modelin üretimine olanak sağlayarak, daha önce üretimi mümkün olamayan birçok dijital nesnenin üretimini sağlamıştır. Üç boyutlu baskı mücevher üretim, tasarım sürecini hızlandırmış, yeni trend dijital tasarım biçimleri sağlamıştır. Buna ek olarak geleneksel yöntemlerle üretilebilene kıyasla daha hafif ve küçük modellerin seri üretimini mümkün hale getiren 3b baskı, mücevher ve takı tasarımı alanında standart olarak kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Dijital tasarımın her zamankinden daha verimli kullanılmasını sağlayan bu teknoloji, geleneksel yöntemlerin kısmen yerini almaya başlamıştır. 3b baskı ve dijital teknolojinin gelecekte takı ve mücevher alanında hem tasarım, hem de üretim için en çok tercih edilen yöntem haline gelmesi öngörülmektedir. Bu tezin amacı 3b baskı teknolojisinin kuyum alanına adaptasyonu ve bu alanda mevcut kullanımı hakkında detaylı bilgi içeren, bu konu ile ilgilenen öğrencilerin bilgi edinmesine yardımcı olabilecek Türkçe bir yazılı kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
As with every sector, the jewellery sector is adapting to new production and design techniques in parallel with the developing technology. With the use of computer aided design (CAD) and Computer Aided Manufacturing (CAM) technology in the field of jewelry, both the design and production process has become easier. Three-dimensional printers are the latest product of this technology and the use of this technology has become quite common today. This digital technology, designed mostly for use in engineering, has caused changes in the language of jewellery design as well as jewellery production. Three-dimensional printers made production of any digital model with a volume possible, there for have enabled the production of many digital objects that were not previously possible to produce. Three-dimensional printed jewellery production has accelerated the design process, providing new trend forms of digital design. In addition, 3d printing made it possible to mass produce lighter and smaller models compared to ones made with traditional methods and has become a standard method in the field of jewelry and jewelry design. This technology, which allows digital design to be used more efficiently than ever, has begun to partially replace traditional methods. 3D printing and digital technology are expected to become the most preferred method for both design and production in the jewelry field in the future. The aim of this thesis is to create a written source in Turkish which contains detailed information about the adaptation of 3d printing technology to the jewelry field and its current use in this field, that can help students who are interested in this subject.