Ankara ana kollektörleri: Fatih Sultan Mehmet Bulvarı için makro trafik akım modelleri
Makro traffic flow models for a Ankara main collector: Fatih Sultan Mehmet Boulevard
  1. Tez No: 509225
  2. Yazar: HARUN İÇÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Ankara ana kollektörlerinden Fatih Sultan Mehmet Bulvarı(İstanbul yolu) bulvarı üzerinde yer alan KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) bünyesinde hız sınırlaması uygulanarak trafik güvenliğini ve düzenini sağlamak amacı ile araçların geçiş hızları ve zamanları kesim numaralarına göre kayıt altına alınmaktadır. Ham veri olarak kayıt edilen bu veriler kesim ve şerit numarasına göre yıllık, mevsimlik, çeyrek dönemlik, aylık ve haftalık (hafta içi ve hafta sonu günlerine göre) olarak derlenmiştir. Derlenen veriler ile çeşitli analiz ve hesaplar neticesinde söz konusu koridor üzerindeki trafiğin akım, yoğunluk ve hız gibi temel parametreleri belirlenmiş, bu parametrelerin birbirleri ile ilişkileri incelenmiştir. Belirlenen parametreler yardımı ile ilgili yol kesimlerinde trafik akım modelleri oluşturulmuş, bu modellerin kabul görmüş modeller ile kıyaslanması ve validasyonu yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar söz konusu karayolu kesimde mevcut trafik karakterinin belirlenmesine ve istenilen zaman dilimde trafiğin tahmin edilebilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
To improve traffic safety and planning at main collector of Fatih Sultan Mehmet(Istanbul roadway) boulevard of Ankara, traffic data such as data according to section number, passing velocity and passing time of vehicle by KGYS(Urban Safety Management System) are recorded. These datasets, recorded as raw data, are collected and classified (based on) annual, seasonal, quarterly, montly, and weekly (for weekday and weekend). As a result of analysis and calculation, main parameters of traffic on the roadway section such as flow, density and velocity are determined by the collected data and the relationhip among these parameters is investigated. The results of the proposed traffic flow models are compared and validated with widely accepted existing models. This thesis can be used for definition of current traffic characteristics and estimation of traffic situation at the desired time intervals.