Nesnelerin interneti tabanlı bebek uyku takip sistemi tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementation of internet of things based baby sleep monitoring system
- Tez No: 509257
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yüksek performanslı hesaplama birimlerinin ve haberleşme maliyetlerinin gün geçtikçe ucuzlaması ile Nesnelerin İnterneti, giderek hayatımızda daha çok yer almaktadır. Bebeklerin gerek güvenlik gerekse sağlık gibi nedenlerle sürekli gözlem altında tutulma gereksinimi araştırmalar için de motivasyon kaynağı haline gelmiştir. Bu çalışmada günümüzün bu iki güncel araştırma alanı birlikte ele alınarak Nesnelerin İnterneti konseptinde çalışan bir bebek uyku takip sistemi geliştirilmiştir. Sistem oldukça düşük maliyetli bir platform üzerinde çalışmakta olup bebeklerin uyanma veya aşırı hareketliliğinin tespitini görüntü işleme ile gerçek zamanlı olarak gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
With the reducing cost of high-performance computing modules and communication expenses day by day, the Internet of Things is increasingly taking place in our lives. The need to constantly monitor infants for safety and health reasons has also become a source of motivation for research. In this study, a baby sleep monitoring system that works in the concept of Internet of Things by taking these two current research fields together is developed. The system works on a very low-cost platform and carries out the detection of waking or hyper-activity of babies by image processing in real-time.