Kalp damar hastalıklarında serum yağ asidlerinin tayini
- Tez No: 50935
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALP DAMAR HASTALARINDA SERUM YA? ASÎDLERÎNİN TAYÎNÎ Aysel TUTARLI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1996, Sayfa: Bu çalışmada 65-67 yaşlarındaki kalp damar hastaları ile sağlıklı insanlarda senim yağ asitleri oram ile kolesterol, trigliserid, HDL, VLDL, seviyeleri tayin edildi. Kalp damar hastalan Miyokard înfaktüstü geçiren ve geçirmeyen diye iki gruba ayrıldı. Bu gruplar hem kendi aralarında hem de konrol grubu ile istatiksel olarak karşılaştırıldı. Gaz kromatoğrafik analiz sonuçlan, doymuş yağ asitlerinden miristik asitin kontrol grubunda hasta grubuna göre önemli düzeyde yüksek (p0.05). Bulgularımızda, doymuş yağ asitlerinden palmitik ve doymamış yağ asitlerinden linolenik asidin kalp damar hastalığının ortaya çıkışında önemli bir risk faktörü olduğu belirlendi. Buna karşılık kontrol grubunda eikosapentaenoik asitin hasta grubuna göre yüksek çıkması önemli bulundu. ANAHTAR KELÎMELER : Ateroskleroz, Serum, Yağ Asitleri, Gaz Kromatografisi, Plazma Lipoproteinler, Kolesterol, Trigliserid.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Masters Thesis The Detemdnation of Serum Fatty Acid in Cardiovascular Patients Aysel TUTARLI Fırat University Institute Sciences Department 1996, Page: In this study, the composition of fatty acids and the level of cholesterol, trigliserid, HDL, and VLDL were determined in cardiovascular patients and healthy humans (Control) between 65-67 ages. The patients of cardiovascular were separated into two groups as myocardial enfarctuse and nonmyocardial enfarctuse. These groups were statistically compared both amoung themselves and to control groups.