Minyatür sanatında hayvan figürleri ve özgün uygulamaları
Miniature artistic animals and original applications
- Tez No: 509377
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ETİKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Minyatürler tarihi olayları anlatan, dönemin yaşam tarzını, örflerini, adetlerini, geleneklerini, göreneklerini aktaran önemli belgelerdir. Minyatürlerde görülen Osmanlı dönemine ait günlük yaşamda ve özel günlerde kullanılmış eşyalar o dönem hakkında önemli bilgiler vermektedir. Minyatürlerde anlatılan olaylar; padişahın tahta çıkışı, sünnet törenleri, elçi kabulleri, bayramlar, düğünler, şenlikler, dini merasimler olabilmektedir.Hayvan figürlerini olayların içersinde ve nakkaşın kendine özgü üslubuyla görmek mümkündür.. Minyatürler incelendiğinde, Osmanlı Dönemi saray ustalarının teknik, renk, motif, kompozisyon bakımından belirli bir üslup geliştirdiği dikkati çekmektedir. Minyatür sanatına tarihsel süreç içerisinde, gerek malzeme zenginliğiyle gerekse ciddi bir sabır deneyimini ve bu manada nefis terbiyesini beraberinde getiren uygulama alanıyla, daima yepyeni perspektiflere gebe ufuk turlarının yapılmasına vesile olacaktır. Konusunun hayvan tasvirlerindeki çeşitliliğin Minyatür Sanatı çalışmaları için farklı bir yönelim oluşturacağı ve bu alanda yapılacak olan çalışmalar için zenginlik sağlayacağı düşünülmektedir.Bu çalışmada, minyatür sanatında kullanılan hayvan figürlerinin taşıdıkları semboller göz önüne alınarak ve yazma eserlerde anlatılmak istenen konuya da tamamlayıcı olarak neden tercih edildikleri incelendi. Minyatür sanatında kullanılan teknikleri, üslup ve biçimlerini bilimsel açıdan inceleyerek bu kapsamda hayvan figürlerinin yerleşimi ve birbiriyle olan etkileşimleri, görülenin ötesindeki anlamları özgün minyatür resimlerde yol gösterecek şekilde, minyatürlerle gösterilme çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Miniatures are significant documents that transfer and express historical events, lifestyle of period and customs. The things that used in daily life belongs to Ottoman period seen in miniature inform considerable about that period.The events that describe in miniature; it can be religious ceremonies, festivities, weddings, holidays, envoy acceptance, circumcision ceremonies and the Sultan's throne. Also, seeing is possible animal figures in the events or Calligrapher's distinctive style. When miniatures investigate, it seen that the masters that apply Ottoman handicrafts have developed specific technic, color and motif in terms of composition.Miniature art will always be able to make pregnant horizon tours in a brand new perspective with the application field bringing with it a serious patience experience in the historical process and richness of material and bringing a nice patience to this mankind. The diversity of the animal depictions will create a different direction for the Miniature Art studies and be done in this area It is thought that it will provide wealth for the studies.In this study ,it considered symbols carried by animal figures that used in miniature art. It asked“Why is it preferred?”in writing works. Also, investigated the technics that used in miniature art in terms of wording and formal. It resolved meanings beyond the appearance, placement of animal figures and interactions with each other. On the other hand, It tried to show this technics in original miniature paintings as it will guide.