La quête d'identité dans Un homme qui dort de Georges Perec
Georges Perec'in Uyuyan Adam adlı eserindeki kimlik arayışı
  1. Tez No: 509393
  2. Yazar: DAMLA FİLİZDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
1936 yılında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, İkinci Dünya Savaşı sırasında hem annesini hem de babasını kaybetmiş olan Georges Perec çocukluğunun ilk döneminde yaşamış olduğu bu sıkıntıları yaratıcılığının özüne yerleştirerek yirminci yüzyıl yazarları arasında edebi üslubunun farklılığıyla öne çıkmıştır. 1967 yılında“yeni biçimler, yeni yapılar arayışını”kendilerine amaç edinen Oulipo (Potansiyel Edebiyat İşbirliği)'ya katılarak dil ve biçim yönünden eserlerini zenginleştirse de eserleri arasında bir köprü özelliğine sahip olan ortak bir tema dikkat çekmektedir: bazı eserlerinde doğrudan bazılarında ise dolaylı olarak anlatmaya giriştiği özyaşamöyküsü. Hayatına dair pek çok öğeyi barındıran Uyuyan Adam (1967) adlı çalışmamıza konu olan eseri parçalanmış birey kavramını temel bir sorun olarak ele alır. Bu yaklaşımla, giderek içine kapanarak yoğun bir iletişimsizlik duygusu içine giren bireyin geçirdiği kişilik parçalanmasını inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Born in 1936, one of the most different writers of French literature, Georges Perec was orphaned at an early age: his father died in the Second World War, his mother disappeared in a concentration camp. As a member of the Oulipo group, he wrote a wide variety of pieces with wordplay that were related to each other with a common theme: tracks of his own life. The subject of my work, A Man Asleep which contains many items about his life, treats the concept of fragmented individual as a fundamental problem. With this approach, we will examine the fragmentation of the personality of the individual who gradually falls into it and becomes intensely uncommunicative.