TMMOB şehir plancıları odası kadın komisyonu üyelerinin kentsel mekan deneyim ve görüşleri
Urban space experience and opinions of women's commission members in uctea chamber of city planners
  1. Tez No: 509394
  2. Yazar: NURSUN AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKÇA TOPRAK ERGÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tezin amacı; TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) kadın komisyonu üyesi kent plancılarının kentsel mekan ve toplumsal cinsiyete ilişkin deneyim ve görüşlerinin incelenmesidir. TMMOB'de kadın çalışmalarının başlamış olduğu 2008 yılından bu yana TMMOB ŞPO'da yöneticilik deneyimi olan kent plancısı kadınlar; sahip oldukları mesleki birikim, meslek odası deneyimi ve kadın kimlikleri ile kente-kentsel mekana ilişkin deneyim ve görüşleri incelenmek üzere araştırma evreni olarak belirlenmiştir. Alan araştırması niteliksel yöntem ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kuramsal inceleme ve literatür taraması basılı ve online yayınlar taranarak elde edilen çalışmaların analizine dayanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü olan kuramsal çerçevede kentlerin gelişimi, kent kuramları, kent planlama ve eleştirileri, feminist coğrafya çalışmaları ve feminist yöntembilim ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise Türkiye'de kentsel mekan ve toplumsal cinsiyet üzerine gerçekleştirilmiş lisansüstü tez çalışmaları ve basılı yayınlar incelenmektedir. Üçüncü bölüm TMMOB ve ŞPO kadın çalışmalarına dair genel bilgiler ve alan araştırmasının bulguları ile değerlendirmelerinden oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda; i) kentsel mekan ve toplumsal cinsiyeti bir arada ele alan çalışmaların Türkiye'de nasıl geliştiği, hangi disiplinlerde, hangi sıklıkla gündeme geldiği, ii) Türkiye'de önemli bir demokratik kitle örgütü olan TMMOB ve TMMOB ŞPO'nun kadın-toplumsal cinsiyet sorunlarına ilişkin ne tür çalışmalar gerçekleştirdiği, toplumsal cinsiyete ilişkin eşitsizliklerle mücadelede bu çalışmaların payının ne olduğu, iii) araştırmanın katılımcısı olan TMMOB ŞPO üyesi kadınların; kentsel mekanda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ilişkin mekansal kısıtlılıkların neler olduğuna, bu kısıtlılıkların azaltılmasında ya da yok edilmesinde kentsel mekansal düzenlemelerin nasıl bir rol oynayabileceğine ilişkin deneyim ve görüşleri, katılımcıların eğitimstatü durumlarına rağmen bu sınırlardan nasıl etkilendikleri ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to investigate urban space and gender related experiences and opinions of urban planners who are members of UCTEA Chamber of City Planners' (CCP) women commission. The research population of the study is composed of Women city planners that have had managerial positions since 2008, when the women studies got started within UCTEA in the context of women's professional experience, managerial experimentation in the Chamber of City Planners of those women and their identity as women so as to examine experiences and opinions on city and urban space. Field research is carried out through quantitative research and semi-structured interview forms. The theoretical research and literature review depend on analysis of printed and online publications. The first part of the study encompasses development of cities in the theoretical discussions, urban theory, urban planning and its criticism feminist geography studies and feminist methodology. In the second part, dissertations and printed publications that made in Turkey on urban space and gender are examined. Following, third part is composed of general information about UCTEA and CCP women studies and the findings and evaluation of field research. The results of the research reveal that i) how the studies in Turkey that tackle urban space and gender are developed, in which disciplines they came to the agenda and what the frequency of such studies within these disciplines is, ii) what kind of practices do the UCTEA and UCTEA CCP, which are democratic mass organizations, about women and gender problems and what the role of those practices in the struggle against gender related inequalities, iii) what the opinions and experiences of women members of UCTEA CCP who are participant of the field research of this dissertation about gender related spatial constraints in urban space are, what kind of a role can urban spatial arrangements play to reduce or to annihilate these constraints and how the participants are affected by those constraints for all that their education and status.