Anonim ortaklıkta pay ve payın devri
Share and share transfer in anonymous partnership
- Tez No: 509403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmamızın konusu anonim ortaklıkta pay kavramı, paya ilişkin temel özellikler ve payın devredilmesidir. Çalışmamızın birinci bölümünde, pay kavramı ele alınmış olup; payın hangi anlamlara geldiği, anonim ortaklıkta payın esas sözleşme içerisinde nasıl yer aldığı konusu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Paya ilişkin temel özellikler ile anonim ortaklık payının nasıl kazanılacağı konusu da bu bölümde üzerinde durulan konu başlıklarındandır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, payın devredilmesi konusu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Payın devredilmesi konusu incelenirken, geniş anlamda pay senetlerinin hangi şartlarda devrinin mümkün olduğu anlatılmıştır. Payın ve paya bağlı senetlerin devredilmesinin önüne geçecek bağlam kavramı, yine bu bölümde yer verilen konu başlığı olmuştur. Payın devredilmesi ve devre engel oluşturan bağlam konuları anlatılırken, konuya dair Yargıtay kararları ve doktrindeki görüşler çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır. Payın devrinde ortaya çıkabilecek hukuki uyuşmazlıklar ve bu uyuşmazlıklar karşısında başvurulacak hukuki çözüm yolları, üçüncü bölümde anlatılan diğer konu başlıkları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the concept of shares at the incorporated company, basic features of a share and the share transfer. In the first part of our study, the concept of share is discussed; the meaning of the share and the way in which the share is incorporated in the articles of association in an incorporated partnership has been examined in detail. The main features of the share and how to gain the share of the joint venture are the topics covered in this section. In the second part of our study, the issue of transfer of share is discussed in detail. When discussing the issue of transfer of shares, the circumstances in which share transfer is possible in broad sense have been described. The concept of binding which will prevent the transfer of the shares and the bonds connected to the share has been the title of the subject given in this section. The subjects of transfer of shares and the binding preventing the transfer are discussed; on the other hand the Court of Cassation resolutions and views in the doctrines are reviewed. The legal disputes that may arise during the transfer of shares and the legal remedies to be applied in the face of these disputes are among the other topics covered in the third section.