Hava kargo işletmelerinde Kaizen maliyetleme ve uygulamaları
Kaizen costing in air cargo enterprises and its applications
- Tez No: 509404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDNAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Küreselleşme ile beraber her sektörde olduğu gibi havacılık sektöründe de yadsınamaz bir rekabet artışı meydana gelmiştir ve rekabetteki bu artış hava taşımacılığında hâlihazırda düşük olan kar marjlarının daha da düşmesine ivme kazandırınca, havayolu işletmelerinin maliyetlerini kontrol etmeleri bir zorunluluk olarak ortaya çıkmıştır. Nitekim bu zorunluluk ile birlikte havayolu işletmelerinin amacı, maliyet minimizasyonu ile kar marjlarını yükseltmek olmuş bu ise işletmelerin stratejik maliyet yönetimini uygulamaya başladıklarının bir göstergesi sayılmıştır. Kurumsal bir yapı çerçevesinde 1960'lı yıllarda başlayan hava kargo taşımacılığı, son yirmi yılda mühim bir gelişme göstererek tercih edilen bir taşımacılık modu olagelmiştir. Ancak hava kargo işletmelerinin operasyon süreçlerindeki zorluk, hava araçlarındaki kapasite sınırı, beraberinde başka taşımacılık modlarına da ihtiyaç duyulması gibi nedenlerden ötürü hava kargo taşımacılığı maliyetleri yüksek seviyelerde seyretmektedir. Bundan dolayı da hava kargo işletmeleri maliyetlerini minimize etmeye çalışarak stratejik maliyet yönetimi sağlamak zorunda kalmaktadır. Bu çalışmada hava kargo işletmelerinin stratejik maliyet yönetimi yöntemlerinden olan kaizen maliyetlemeyi kullanarak, maliyet minimizasyonu sağlamasının mümkünlüğü araştırılmıştır. Çalışma kapsamında hava kargo işletmelerinin süreçleri ile kaizen maliyetleme süreçlerinin nasıl entegre edilebileceği, maliyetlerin düşürülmesine yönelik gerçekleştirilebilecek uygulamaların neler olabileceği, hava kargo işletmelerine kayıp yaratan etkenlerin bulunup ortadan kaldırılması için neler yapılabileceği gibi konular üzerine nitel araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak hava kargo işletmelerinde kaizen maliyetlemenin, işletmenin maliyetlerinde iyileştirme yaratabileceği bir operasyon süreci model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, there is an undeniable increase in competition in the aviation sector as well as in every sector. This increase in competition has accelerated the further decrease in profit margins, which are already low in air transport. It is therefore a necessity for airlines to control their costs. As a matter of fact, with this obligation, the aim of airline companies has been to raise profit margins with cost minimization. This is a sign that businesses are starting to implement strategic cost management. Air cargo transportation, which started in the 1960s in the framework of an institutional structure, has become a preferred mode of transportation in the last two decades with a great improvement. However, air cargo transportation costs are at high levels because of the difficulties of air cargo operations, the capacity limitation of air vehicles, and the need for other modes of transport. Hence, air cargo operations are forced to provide strategic cost management by trying to minimize their costs. In this study, it was investigated the possibility of providing cost minimization by using air cargo operations' kaizen costing which is one of the strategic cost management methods. Qualitative researches have been conducted on the subjects such as how the processes of air cargo operations can be integrated with case costing processes, what can be done to reduce costs and what can be done to eliminate and eliminate factors causing air cargo operations. As a result, an operation process model proposed in air cargo operations can be used to improve the cost of the operator.