Genel icra ve vergi icra hukukunda ortaya çıkan uyuşmazlıkların yargı kararları ışığında değerlendirilmesi
The evaluation of conflicts arising from general enforcement law and tax enforcement law in consideration of jurisdictional decisions
- Tez No: 509418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN HEPAKSAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Cebri icra hukuku, kamu hukuku – özel hukuk ayrımı kapsamında genel icra hukuku ve vergi icra hukuku olmak üzere iki hukuk dalına ayrılmaktadır. Genel icra hukuku, özel borç ilişkilerinden doğan alacakların; vergi icra hukuku ise vergi hukuku ilişkilerinde doğan alacakların cebri icra yoluyla takip ve tahsilini düzenlemektedir. Cebri icra hukukunun alt hukuk dalları olan genel icra hukuku ve vergi icra hukukunun birbiriyle yakın ilişkili olması kaçınılmazdır. Ancak özel hukuk ve kamu hukuku esasına göre ayrılmaları bakımından bu iki hukuk dalı, cebri takip süreçleri bakımından benzerliklerle birlikte kendine özgü yapıları sebebiyle birtakım farklılıklar taşımaktadır. Bu iki hukuk dalının benzerlik ve farklılıkları cebri takip süreçlerinde doğan uyuşmazlıklarda da kendini göstermektedir. Genel icra hukuku ve vergi icra hukuku kapsamında cebri icra uygulamalarından kaynaklı birçok uyuşmazlık ortaya çıkmaktadır. Bu uyuşmazlıklar genel icra hukuku ve vergi icra hukuku süreçlerinin kendine özgü yapısı içinde hukuksal çözümler taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı genel icra hukuku ve vergi icra hukuku ayrımını tüm yönleriyle yapmak ve bu ayrım doğrultusunda genel icra hukuku ve vergi icra hukukunda ortaya çıkan uyuşmazlıkları ve bu uyuşmazlıkların çözüm süreçlerini yargı kararları ışığında ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Compulsory enforcement law has two disciplines as general enforcement law and tax enforcement law within the scope of discrimination of public law and private law. General enforcement law and tax enforcement law regulate proceeding and collection of debts arising from private debtor-creditor relationship and debts arising from tax law relationship by compulsory enforcement respectively. It is inevitable that general enforcement law and tax enforcement law which are sub-disciplines of compulsory enforcement law are closely related with each other. In addition to similarities of these two sub-disciplines with respect to compulsory proceeding processes, they have some differences due to their unique structures. Also, it is possible to see these similarities and differences of these law disciplines in conflicts arising from compulsory proceeding processes. There are lots of conflicts arising from compulsory enforcement practices within the scope of general enforcement law and tax enforcement law and these conflicts have legal remedies in the unique structures of general enforcement law and tax enforcement law processes. The aim of this study is to show discrimination of general enforcement law and tax enforcement law in all its parts and in the direction of this discrimination to reveal conflicts arising from general enforcement law and tax enforcement law and remedy processes of these conflicts in consideration of jurisdictional decisions.