Presenteeism (İşte istemeyerek var olma) kavramını etkileyen ve bu kavramdan etkilenen faktörler: Alışveriş merkezlerinde bir araştırma
The factors that affect and are affected by presenteeism concept: A research in shopping malls
- Tez No: 509419
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN AYRANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Presenteeism (işte istemeyerek var olma) kavramı literatürde incelendiğinde konu ile ilgili yabancı ve yerli çalışmaların kısıtlı olduğu görülmektedir. Kavram ile ilgili yapılan birçok çalışma,“iş görenlerin, hasta halde işlerinin başında olması”ve doğabilecek sonuçları üzerinedir. Fakat araştırıldığında söz konusu kavramın“iş görenlerin bedenen işinin başında olduğu halde, düşünce olarak işinin başında olmaması durumu”şeklinde de tanımlandığı görülmüştür. Bu verilerden yola çıkılarak presenteeism kavramı beş boyutta incelenmeye tabii tutulmuştur ve sonucunda yedi faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Ayrıca, söz konusu değişkenin öncül ve sonucu olabilecek kavramlar belirlenmiş ve bu kavramlar söz konusu araştırmada yerini almıştır. Araştırma, AVM'ler de çalışan 342 satış temsilcisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma da presenteeismin öncülleri olabilecek iş tatminsizliği, örgütsel çatışma kavramlarının presenteeismin faktörleri ile ilişkileri araştırılmıştır. İşe yabancılaşma, işe devamsızlık ve işten ayrılma niyeti kavramları ise presenteeismin sonuçları olarak ele alınmış ve presenteeism'in faktörleri ile ilişkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak, belirlenen tüm kavramların birbirleri ile olan ilişkileri ortaya konulmuştır.
Özet (Çeviri)
When the concept of presenteeism is examined in the literature, it is seen that foreign and local studies related to the subject are limited. Many studies related to the concept, are about“being at work while ill”and the consequences of its results. But when it is investigated, it has been seen that the concept is defined as“the workers being at work physcally but not mentally”From this data, the concept of presenteeism has been studied in five dimensions and resulting in a seven-factor structure. In addition the concepts, which could be the forerunner and the results were determined and these concepts were taken into the research. The research was carried out on 342 sales representatives, who worked in shopping malls. In the research, has also investigated the relationship between job dissatisfaction, organizational conflict and presenteeism factors. The concepts of work alienation, absenteeism and intention to leave were considered as the results of presenteeism and the relations between the factors of presenteeism were investigated. As a result, all of the determined concepts relations display with each other. Keywords