Joe Orton's vestige and delineation of gay male characters in hir plays: Entertaining Mr. Sloane, Loot, The Ruffian on the Stair and What the Butler Saw
Joe Orton'un oyunlarındaki erkek eşcinsel karakterlerin iz ve tasvirleri: Bay Sloane'u Eğlendirmek, Yağma, Merdivendeki Serseri ve Uşak Ne Gördü
  1. Tez No: 509424
  2. Yazar: MUAMMER ÖZOLTULULAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ERTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, İngiliz oyun yazarı Joe Orton'un dört oyununda erkek eşcinsel karakterlerin nasıl sergilendiğini incelemeyi amaçlamaktadır: Bay Sloane'u Eğlendirmek, Merdivendeki Serseri, Yağma ve Uşak Ne Gördü. Çalışmanın birinci bölümünde, Batı'da erkek eşcinselliğinin kökenlerinin eleştirel bir açıklaması ortaya konulacaktır. Açıklama, hemcins cinselliğinin bir eylemden bir kimliğe dönüşümüne odaklanır ve Antik Yunan'dan yirminci yüzyıl İngiltere'sine uzanan farklı kültürlerin eşcinselliğe karşı sosyal tepkisini içerir. Ayrıca bu bölüm, Orton'un oyunlarındaki modern eşcinselliğin bir bütün olarak algılanmasını sağlayacaktır. İkinci bölüm, İngiltere'de yirminci yüzyılın ilk yarısında üretilmiş ve içinde eşcinsellik göndermeleri bulunan tiyatro oyunlarının sansürlenmesini inceleyecektir. Bu amaçla, çalışmanın üçüncü bölümü, Orton'un karakterlerinin eşcinselliklerinin sahnedeki temsilleri açısından incelenmesi için ayrılmıştır. Bu bölümde; eşcinsel karakterlerin tecridi, bakışta nesneleştirilmeleri, rasgele cinsel ilişkide bulunuyormuş gibi gösterilmeleri ve erkeksi olanların kadınsılara nazaran imtiyazlı konumu incelenir. Bu dört ortak özelliğe dayanarak, Orton'un 1960'lı yıllarda İngiliz sahnesinde eşcinsel temsil ruhuna uyumu incelenir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to examine how the English playwright Joe Orton manifests hir gay male characters in hir four plays: Entertaining Mr Sloane, The Ruffian on the Stair, Loot and What the Butler Saw. An account of the critical lineage of male homosexuality in the West will be introduced in the first chapter of the study. The account is centred on the transformation of the same-sex sexuality from an act to an identity and includes the social reaction to homosexuality of different cultures ranging from the Ancient Greece to the twentieth-century England. Besides, it will enable a complete understanding of the modern homosexuality in Orton's plays. The second chapter will examine the censoring of the plays in England in the first half of the twentieth-century. To this end, the third chapter of the study is allotted to the analysis of Orton's characters in terms of the delineation of their homosexuality on the stage. The isolation of gay characters, their objectification in gaze, their promiscuous portrayal and the privileged position of masculine characters over effeminate ones are scrutinised. Based on these four common features, Orton's conformity to the zeitgeist of the homosexual representation on the English stage in the 1960s is examined.