Sağlık çalışanlarının psikolojik sözleşme algılarının örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi
The effects of the psychological contract perception on organisational trust, organisational identification and organisational citizenship behaviour on health employees
- Tez No: 509484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR UĞURLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yürütülen bu araştırmanın amacı; sağlık çalışanlarının psikolojik sözleşme algı düzeylerinin belirlenmesi ve psikolojik sözleşme algı düzeylerinin örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel vatandaşlık düzeyleri üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi ve araştırma kapsamında yer alan sağlık çalışanlarının psikolojik sözleşme, örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel vatandaşlık düzeylerinin; yaş, cinsiyet, uyruk, medeni durum, toplam çalışma süresi ve eğitim gibi bireysel özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın bir diğer amacı, sağlık çalışanlarının örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkilerin de istatistiksel olarak tespit edilmesidir. Bu kapsamda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nde faaliyet gösteren dört kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarıyla yüz yüze görüşülerek anket formu dağıtılmış ve toplam 433 sağlık çalışanından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda; sağlık çalışanlarının psikolojik sözleşme alt boyutları arasında en yüksek puanı verdikleri boyutun ilişkisel psikolojik sözleşme boyutu olduğu tespit edilmiş; örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel vatandaşlık davranışı sergileme eğilimleri orta seviyede bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the psychological contract perception levels of health employees, to identify the effects of psychological contract perception levels on organizational trust, organizational identification and organizational citizenship levels, and to reveal whether the psychological contractual, organizational trust, organizational identification and organizational citizenship behaviour levels of health employees within the scope of the research differ according to individual characteristics such as age, gender, nationality, marital status, total study duration and education. Another purpose of the research is to determine the statistical relationships between health employees' organizational trust, organizational identification and organizational citizenship behaviour. In this context, a survey was distributed with face-to-face interviews with health employees working in four public hospitals operating in the TRNC and the data obtained from a total of 433 health employees were analysed. As a result of the analyses, it was found that the dimension with the highest score given by the health employees among the psychological contract sub-dimensions is the relational psychological contract dimension, and the tendency to exhibit organizational trust, organizational identification, and organizational citizenship behaviours was found to be in the middle level.