İkinci Dünya Savaşı başlarken Trakyada Yeşilyurt gazetesine göre Kırklareli (1940)
Kırklareli according to Yeşilyurt newspaper when Second World War broke out (1940)
  1. Tez No: 509485
  2. Yazar: NUR ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİBE TÜRKAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yerel gazeteler, büyük kentler dışındaki yerleşim birimlerinde; il, ilçe ve beldelerde yayımlanan, yayımlandıkları yörenin haberlerini veren, sorunlarını dile getiren yazılı basın organıdır. Yerel gazeteler merkez ile taşra arasında iletişimi sağladığından ve yöre halkının sesi olmaları bakımından önemlidir. Bu amaçla çalışmamızda; ilk sayısı 31 Ağustos 1925 yılında yayımlanan“Trakyada Yeşilyurt”gazetesinin 1940 yılı incelenmiştir. 1940 yılının 94 sayısı taranarak, içerdikleri konular farklı başlıklar altında tablolaştırılmış ve farklı bölümler oluşturulmuştur. 1940 yılında ülke genelini ilgilendiren konular ve özellikle Kırklareli'nin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local newspapers are the written pres organs that express the problems and deliver the news of the region where they are pubished, which they are delivered in province, stotes, and towns except for large cities. Since the local newspapers provide connection between centre and rural areas and since they are the voice of people in that region, they are very significant. For this reason; in our work it is examined that the newspaper“Yeşilyurt in Thrace , 1940”whose first edition is published in 31 August 1925. It is tabulated as different titles fır the content of the newspaper by scanning 94 issve, Yeşilyurt, 1940. And different parts are constituted. The information about the subjects related to nation–vide in 1940 especially the social, economic, and culturel structure of Kırklareli is given in this work.