Çatışma alanları ve kurumsal sosyal sorumluluğun işlevselliği: Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesi örneği
Conflict areas and functioning of corporate social responsibility: Trans Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) project
  1. Tez No: 509499
  2. Yazar: ELÇİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada sosyal etki azaltma ve sosyal sorumluluk uygulamalarının uluslararası sözleşmelerle nasıl ilişkilendirildiği sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk kavramlarıyla bağlantılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın amacı ise çevresel ve sosyal etki oluşturması muhtemel büyük ölçekli yatırım projelerinin uygulandıkları bölgelerde yarattığı sosyal etkiyi ve yapılan uygulamaları bölge halkının nasıl algıladığını ortaya koymaktır. Araştırma, yapımı devam eden TANAP Projesi örneği üzerinden ele alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Ankara ili, Gölbaşı ilçesi, Karagedik Mahallesi, Polatlı ilçesi Eskikarsak Mahallesi; Eskişehir ili, Günyüzü ilçesi Kavuncu Mahallesi, Odunpazarı ilçesi Akpınar Mahallesi; Bursa ili Mustafa Kemalpaşa ilçesi Güllüce Mahallesi ve Büyükorhan ilçesi İsmetpaşa Mahallesinden toplam 36 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, uygulanan yatırım projelerinin farklı etki düzeylerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu farklılığın ortaya çıkmasında ise inşaat faaliyetlerinin yoğunluğunun, etkilenen arazi miktarının, politik görüşün ne olduğunun, arazi sahiplik durumunun, arazilerin vasfının ve arazi metrekare fiyatlarının etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, how social mitigation and social responsibility practices are related to international conventions is addressed in connection with the concepts of sustainability and corporate social responsibility. The aim of the study is to show how the people of the region perceive the social effects and the applications made by the large scale investment projects which are likely to create environmental and social impacts in the regions where they are applied. The research was carried out through the example of the ongoing TANAP Project. Within this scope, semi-structured interviews were conducted with a total of 36 participants from Ankara Province, Gölbaşı District, Karagedik Neighborhood, Polatlı District Eskikarsak Neighborhood; Eskisehir Province, Günyüzü District KavuncuMahallesi, Odunpazarı District Akpınar Neighborhood; Bursa Province Mustafa Kemalpaşa District, Güllüce Neighborhood and Büyükorhan District, İsmetpaşa Neighborhood. According to the results of the research, it is found that the applied investment projects have different effect levels. In the emergence of this difference, it was seen that the density of construction activities, the amount of affected land, the political opinion, the ownership of the land, the land value of the land and the square meter of the land were influential.