CLIC pozitron kaynağının hedeften sönümleme halkasına tasarımı ve optimizasyonu
Design and optimization of the CLIC positron source from the target to damping ring
- Tez No: 509514
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS KENAN ÇİFTÇİ, DR. STEFFEN DOEBERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
CLIC Pozitron kaynağı, bir kristal hedefi ve ardından amorf bir hedefi içeren bir hibrid hedefi kullanarak polarize edilmemiş pozitron demetleri üretmek üzere tasarlanmıştır. Üretimden sonra, pozitronlar ön-enjektör linakta yakalanır, 200 MeV'e hızlandırılır ve daha sonra enjektör linakta pozitronlar 2,86 GeV'e kadar hızlandırılır. Bu noktada, pozitronlar ön sönümleme halkasına girerler ve daha sonra, doğrusal bir çarpıştırıcı için gerekli olan demet parametrelerini elde etmek için ana sönümleme halkasına girerler. Bu tezde, hedeften enine ve boyuna kabul sınırına sahip ön sönümleme halkasına kadar ki demet aktarımı ve hızlandırması tasarlandı ve optimize edildi. Tezin amacı, ön sönümleme halkası tarafından kabul edilen pozitronların verimini maksimum seviyeye çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
The CLIC Positron source has been designed to produce non-polarized positron beams using a hybrid target composed of a crystal followed by an amorphous target. After production, positrons are captured and accelerated to 200 MeV in the pre-injector linac and subsequently accelerated further up to 2.86 GeV in the injector linac. At this point they enter the pre-damping ring and afterwards the main damping ring to obtain the necessary beam quality for a linear collider. In this thesis, we have designed and optimized the beam transport and acceleration from the target to the pre-damping ring which has a limiting transverse and longitudinal acceptance. The goal of the thesis is to maximize the positron yield accepted by the pre-damping ring.