Normal dalak hacminin volümetri dışındaki ölçümlerle korelasyonu
Correlation of normal splenic volume with non-volumetric measurements
  1. Tez No: 509585
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: BT'de dalak hacminin basit lineer ölçümlerle korelasyonunu araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Travma nedeniyle bilgisayarlı tomografi çekilen 147 hastanın görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 81'i erkek, 66'sı kadındı. Erkek hastaların yaş ortalaması 34, kadın hastaların yaş ortalaması 41 idi. Genel yaş ortalaması 36 olup yaş aralığı 19 ile 70 arasında idi. Her hastada karşılaştırma için volümetrik dalak hacmi hesaplandı. Dalağın uzunluk (L), genişlik (W), kalınlık (T), maksimum sonografik uzunluk (MSU) değerleri ölçüldü. MSU, dalakta ölçülen maksimum sonografik uzunluğun tomografiye uyarlanmış biçimi olarak tanımlandı. Bunun yanında, formüle dayalı dalak hacmi hesaplandı [Vformül=0.52xMSU x Kalınlık (T) x Genişlik (W)]. Sol böbrek longitidunal uzunluğu (BLU) ölçüldü ve MSU/BLU oranı hesaplandı. Yukarda tariflenen tüm parametrelerin dalak hacmiyle ilişkisi pearson korelasyon analizi ile araştırıldı. Formüle dayalı yöntem ile volümetrik yöntem ilişkisi passing ve bablok regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the correlation of spleen volume with simple linear measurements on CT. Materials and methods: The images of 147 patients who underwent computed tomography for trauma were evaluated retrospectively. Eighty-one of the patients were male and 66 were female. The average age of male patients was 34 and the average age of female patients was 41. The average age was 36 and the age range was between 19 and 70. Volumetric spleen volume was calculated for each patient. The length (L), width (W), thickness (T) and maximum sonographic length (MSU) of the spleen were measured. MSU is defined as the tomographic adaptation of the maximum sonographic length measured on the spleen. In addition, the spleen volume based on the formula was calculated [V = 0.52xMSU x Thickness (T) x Width (W)]. The left kidney longitidunal length (BLU) was measured and the MSU / BLU ratio was calculated. The relationship of all parameters described above to spleen volume was investigated by pearson correlation analysis. The volumetric method relation with the formula based method was evaluated by passing and bablok regression analysis.