Self-compassion and Construal Level Theory: The role of self-compassion in decreasing the effect of social distance
Öz-şefkat ve Kurgulama Seviyesi Teorisi: Öz-şefkatin sosyal uzaklığın etkisini azaltmadaki rolü
- Tez No: 509593
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kurgulama Seviyesi Teorisi (KST) psikolojik uzaklığın zihinsel temsillerin soyutlama seviyesini belirlediğini ileri sürmüştür. Ayrıca bunun insanların değerlendirmelerini, algılarını, geleceği yordamaları ve davranışlarını belirlemede oldukça önemli olduğunu belirtmiştir. Bu çalışma, bu teoride kişilik özelliği olarak ve durumsal olarak uyarılmış öz-şefkatin rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Kişilik özelliği olarak öz-şefkati yüksek olan veya durumsal olarak öz-şefkati uyarılmış kişilerin, öz-şefkati düşük olan veya öz-şefkati uyarılmamış kişilere kıyasla sosyal olarak uzak olan olayları daha az soyut olarak veya yakın olayları ise daha az somut olarak kurgulamaları beklenmiştir. Toplam 187 öğrenci, 2 (sosyal uzaklık: kendi ve diğer) X 3 (öz-şefkat manipülasyonu: öz-şefkat ve öz-saygı ve kontrol) desende bir deneye katılmıştır. Radyo memnuniyeti görevi sosyal uzaklığın anlamlı bir etkisinin olmadığını gösterse de, partner seçme görevinde sosyal uzaklığın beklenmedik yönde anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Dolayısıyla, bu çalışma Türkiye'de genel vii olarak KST'nin önermelerini tekrarlamamıştır. Radyo memnuniyeti görevi için bir senaryoda (pozitif temel fakat negatif ikincil özellikli radyo tanımlaması) öz-saygı manipülasyon görevi alan katılımcıların radyo memnuniyetlerinin kendi değerlendirme koşuluna kıyasla diğer kişiyi değerlendirme koşulunda daha yüksek olduğu bulunmuştur. Son olarak, partner seçme göreviyle kişilik özelliği öz-şefkatin sosyal uzaklığın etkisindeki moderatör rolü (sadece düşük seviyeli özelliğin önemi için) ortaya konmuştur. Çalışma sonuçları alanyazınla ilişkilendirilerek detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Construal Level Theory (CLT) suggests that psychological distance determines the level of abstraction of mental representations used in cognition. It also suggests that this is important in determining how people evaluate, perceive and predict future, and behave. The aim of the present study was to investigate the role of trait and induced self-compassion in CLT. It was hypothesized that individuals who are dispositionally high in self-compassion or who are situationally induced to adopt self-compassion construe socially distant events less abstractly or near events less concretely than those who are dispositionally low in self-compassion or who are not induced to self-compassion. A total of 187 students participated in a 2 (social distance: self, other) X 3 (self-compassion manipulation: self-compassion, self-esteem, control) experimental design. There was a significant effect of social distance in an unexpected direction for the partner selection task although the radio satisfaction task did not reveal a significant main effect of social distance. Hence, this study failed to replicate the tenets of CLT in Turkey in general. Radio v satisfaction task revealed that when participants received self-esteem writing task, the levels of radio satisfaction were higher in other-condition as compared to those in self-rating condition with the radio with positive secondary but negative primary functions. Finally, trait self-compassion moderated the effect of social distance in partner selection task (only for the importance of low-level feature). The results of the present study were discussed in relation to previous literature.