Elektif lomber disk cerrahisinde oral pregabalin premedikasyonunun hemodinami,anksiyete ve postoperatif analjeziye etkileri
The effects of preoperative pregabalin premedication on preoperative anxiety, perioperative hemodynamics, postoperative sedation and analgesia in patients undergoing lumbar discectomy under elective conditions
- Tez No: 509594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada elektif lomber disk cerrahisi geçirecek hastalarda, pregabalin premedikasyonunun preoperatif anksiyete, perioperatif hemodinami ve postoperatif sedasyon ve analjezi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Çalışmaya 18-65 yaş arası, ASA I ve ASA II, elektif lomber disk operasyonu geçirecek toplam 60 hasta alındı. Hastalar; preoperatif 2 saat önce oral pregabalin 300 mg verilen (Grup P, n=30) ve verilmeyen (Grup K, n=30) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ameliyathaneye alınan hastalara premedikasyon odasında, Durumluluk Kaygı Ölçeği (STAI-I FORM TX-I) testi uygulanarak anksiyete düzeyleri değerlendirildi. İndüksiyon öncesi bazal değer ve indüksiyon sonrası, 1, 3, 5, 7, 10, 15, 30, 60 ve 120. dakikalarda, operasyon sonu ve postoperatif 10, 20, 30. dakika ve 1, 3, 6, 12, 24. saatlerde kalp atım hızı (KAH), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen saturasyonu (SpO2) değerleri ile perioperatif remifentanil kullanım miktarı kayıt edildi. Hastalar postoperatif bakım ünitesine alındıktan sonra ve servis takipleri sırasında; bulantı, kusma, baş dönmesi ve baş ağrısı semptomları ve vizüel analog skala (VAS) ile ağrı, Ramsey Sedasyon Skalası (RSS) ile sedasyon düzeyleri değerlendirilerek 10, 20, 30. dakikalarda ve 3, 6, 12, 24. saatlerde kayıt edildi. Hastalara postoperatif 24 saat boyunca hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulanması ile birlikte butona basma sayısı, toplam verilen analjezik (Tramadol) miktarı ve ek aneljezik miktarı kayıt edildi. BULGULAR: Gruplar arasında demografik veriler, cinsiyet, BKİ, cerrahi ve anestezi süreleri açısından istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi (p > 0,05). Her iki grup, preoperatif yapılan STAI-I testine göre karşılaştırıldığında, kontrol grubunda pregabalin grubuna göre anksiyete skorlarının istatistiksel anlamlı yüksek olduğu tespit edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: The aim of the study is to investigate the effects of preoperative pregabalin premedication on preoperative anxiety, perioperative hemodynamics, postoperative sedation and analgesia in patients undergoing lumbar discectomy under elective conditions. METHOD: The study included a total of 60 patients aged 18-65 years and ASA I-II physical status who were to undergo lumbar discectomy under elective conditions. Patients were divided into two groups, one group received oral pregabalin 300 mg 2 hour before surgery (Group P, n=30) and the other group received no therapy (group C, n=30). The State Trait Anxiety Inventory (STAI-I FORM TX-I) was used to evaluate anxiety level of the patients in the premedication room. Pulse rate (PR), mean arterial pressure (MAP), peripheral oxygen saturation (SpO2) and perioperative remifentanil use were recorded at baseline before induction and at 1, 3, 5, 7, 10, 15, 30, 60 and 125 minutes after induction, at the end of the operation, and at postoperative 10, 20, 30 minutes, 1, 3, 6, 12, 24 and 24 hours. After moving the patients to the postoperative care unit and during the follow-up in the regular ward, nausea, vomiting, drowsiness and headache symptoms were evaluated using visual analogue scale (VAS) and sedation was evaluated using Ramsey Sedation Scale (RSS) and recorded at 10, 20 and 30 minutes and 3, 6, 12 and 24 hours. Patients received patient-controlled analgesia (PCA) for 24 hours after surgery and total number of pressing the button, total amount of analgesics (Tramadol) administered and the amount of additional nonsteroidal anti-inflammatory (NSAI) analgesics. RESULTS: There was no significant difference between the groups in terms of demographic data, gender, BMI, and surgery and anesthesia types (p > 0.05). When the two groups were compared in terms of preoperative STAI-I scores, anxiety scores were significantly higher in the control group than in the pregabalin group (p>0.05).