Hemşirelerde duygusal emek davranışının incelenmesi: Bir üniversite hastanesi örneği
Examination of emotional labor behavior in nurses: A university hospital example
  1. Tez No: 509592
  2. Yazar: MURAT ÇAĞATAY SONKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma, bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde duygusal emeğin iş stresi üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak planlandı. Bir üniversite hastanesinin erişkin klinik ve polikliniklerinde çalışan ve hemşire olarak görev yapmakta olan 317 kişiden oluşan evrenden, evreni bilinen örnekleme formülü ile örneklem sayısı %95 güven aralığında 174 kişi idi. Eksiksiz doldurulan 192 anket çalışma kapsamına alındı. Veriler etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra; hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini içeren“Bilgi Formu”,“Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışı Ölçeği”ile toplandı. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı analizler için sayı, yüzde ve ortalama; ölçeklerin iç tutarlık katsayıları ve puan ortalamaları hesaplandı. Verilerin değerlendirilmesi için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis Testleri, kullanıldı. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kullanıldı. Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışı Ölçeğinden elde edilen toplam puanların ortalaması 3,8±0,49, Yüzeysel Davranış Alt Boyutundan elde edilen toplam puanların ortalaması 3,94±0,61, Derinlemesine Davranış Alt Boyutundan elde edilen toplam puanların ortalaması 3,68±0,59, Samimi Davranış Alt Boyutundan elde edilen toplam puanların ortalaması 3,92±0,70 olarak bulundu. Duygusal emek davranışı ölçeği puan ortalamaları ile cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışılan pozisyon arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p˃0.05). Duygusal emek davranışı ölçeği puan ortalamaları ile eğitim durumu, çalışılan birimde görevlendirilme şekli ise istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
The study was designed as a descriptive study to determine the effect of emotional labor on job stress in nurses working in a university hospital. The sample consisted of 317 individuals working in adult clinics and outpatient clinics of a university hospital and serving as a nurse. The population of the universe was 174 persons with a 95% confidence interval. 192 completed questionnaires were included in the study. After obtaining the ethical committee and the permits of the institutions;“Information Form”containing the socio-demographic characteristics of the nurses, and“Emotional Labor Behavior Scale of the Nurses”. Number, percentage, and mean for descriptive analyzes when the data were evaluated; Internal consistency coefficients of the scales and average of points were calculated. Mann Whitney U and Kruskal Wallis Tests were used to assess the data. Significance level was used as 0.05. The mean of the total scores obtained from the Nurses' Emotional Labor Behavior Scale was 3,8±0,49, the average of the total scores obtained from the submaximal Behavioral Sub-Dimension was 3,94±0,61, the mean of the total scores from the Depth Behavior Sub-Dimension was 3,68±0,59, the mean of the total scores obtained from the Sense of Behavior sub-dimension was 3,92±0,70. There was no significant difference between the mean scores of emotional labor behavior scale and gender, age, marital status, working position (p˃0.05). The mean scores of emotional labor behavior scale were statistically significant with respect to the educational status and the type of assignment in the study unit (p˂0.05).