Dijital sosyoloji ya da yeni toplumsallıklar
Digital sociology or new socialities
  1. Tez No: 509602
  2. Yazar: SUZAN KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dijital Sosyoloji'nin kapsam ve içerik çeşitliliğinin detaylı olarak işlendiği bu çalışmada, klasik temellerden modern ve post-modern dönemdeki dijital izlere değinilmiş, geniş bir yelpazede çalışmanın teorik çerçevesi oluşturulmuştur. Akabinde dijital sosyolojinin bir bilim dalı olarak işlenmeye başlandığı yerli ve yabancı literatürdeki bilimsel araştırmalara değinilmiştir. Kitle iletişim araçlarının dijitalleşmeye ve gündelik yaşamın sanal evrene evrildiği, bireylerin virtüel gurbetçiye dönüşerek sanal evrene göç ettiği günümüz dijital toplum, genel hatlarıyla incelenmiştir. Bireyin sanal evrende dijital bir kimliğe bürünerek sosyalleşme sürecini tamamlaması, sosyalleşme mekânlarının yerine fiziksel sınırları aşan siber/sanal mekânların varlık göstermesinin toplumsal düzendeki dönüşümü incelenmiştir. Bireyin, arzu ve hazlarını bedensel sınırlarından taşırarak sosyal paylaşım ağlarında serbest dolaşıma sokması ve mahremiyet alanını siber mekânlarda gösterime açması, diğer bireylerin ''bakış''ına maruz bırakmasının toplumsal olguların içinin nasıl boşaltıldığı üzerinde durulmuştur. Tüm bu değişim ve dönüşümde iktidarın, sosyal medya ve dijital iletişim araçları üzerinden toplumu ve bireyi modern Panoptikon'un dijitalleşmiş versiyonuyla (dijital gözetim) tahakküm altına alışı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in which the scope and content diversity of Digital Sociology is studied in detail, has been theoretical framework for studying in a wide range of fossilized digital traces of the modern and post-modern period from the classical foundations. Subsequently, scientific research in domestic and foreign literature, in which digital sociology has begun to be studied as a scientific discipline, has been addressed. Today's digital society, in which mass media converges to digitalization and everyday life evolves into virtual space, and individuals migrate to virtual life as virtual guests, have been examined in general terms. The social transformation of an individual's existence of cyber / cyber spaces that transcend physical boundaries instead of socializing spaces has been studied in order to complete the process of socialization by embodying a digital identity in the virtual world. It has been emphasized how the individual, the desire and the pleasure, can be freely circulated in social networks by overflowing from their borders, and the exposure of the area of privacy to cyberspace, the exposure of other individuals to the“gaze”, for social events. In all this change and transformation, power has been under the control of society and individual via digital media (digital surveillance) of modern Panopticon through social media and digital communication tools.